2025. július 10., csütörtök

Elnémult a Zombori Rádió

Már villanyáram sincs az épületben
Negyven éven át ebben az épületben készülnek a Zombori Rádió műsorai (Fotó: Fekete J. József)

Az igazgatónő csődeljárást, a dolgozók az igazgatónő menesztését követelik. Korábban villanyégőre sem futotta, de szólt a rádió. Múlt péntek óta nincs adás. A dolgozók pontosan egy évvel ezelőtt kaptak utoljára fizetést.

Az elmúlt hétvégén tetőzött a válság a három éve agonizáló Zombori Rádióban, pénteken az Áramelosztó dolgozói a tavaly október óta felhalmozott mintegy 137 000 dináros tartozás miatt lekapcsolták a hálózatról a rádiót. A hallgatók hiába forgatják az állomáskereső gombját, a 97,5 MHz-es hullámhosszon csak elektronikus zaj hallatszik. Először történt meg 1971. július 31-e óta, hogy az egykor méltán népszerű, mostanra egyedüli körzeti sugárzási engedéllyel rendelkező, több nyelven működő elektronikus médium hosszabb időre elnémult. Meglehet, hogy akár véglegesen is.

HÁROM ÉVE TART AZ AGÓNIA

A Zombori Rádiót 2007. november másodikán privatizálták, egy belgrádi üzletasszony vásárolta fel a többségi tulajdont. Szakértői csoportot állított a cég élére, amely látván, hogy a korábban kapott financiális ígéretekből semmi se teljesül, csakhamar szétszéledt, a dolgozók magukra maradtak, a tulajdonos egyetlen parát se ruházott be, esze ágában se volt fizetést osztani. A Privatizációs Ügynökség a következő év májusában föl is bontotta a magánosítási szerződést. Ettől fogva végérvényesen magukra maradtak az alkalmazottak. Aki tudott, máshol keresett megélhetést, aki nem, maradt. Az alkalmazottak létszáma három év alatt 25-ről 10-re csökkent. Munkaköri beosztástól függetlenül minden dolgozó minimálbéren volt, viszont az is óriási késéssel érkezett. Tavaly például összesen két minimálbért kaptak a rádió dolgozói, a januárit és a februárit. Ma egy éve, hogy utoljára megkapták a minimálbért. Az elmúlt nyáron csupán napsütéses időben lehetett dolgozni a szerkesztőségben, ugyanis egyetlen villanyégő se világított a teremben. A nincstelenség természetesen lerombolta a műsorkészítés színvonalát és a munkamorált is. Mindenek ellenére a dolgozók tovább hitelezték egykori kenyérkereső cégüket. Ők ugyan nem kaptak fizetést, de a bevételekből igyekeztek fedezni a kötelező kiadásokat, a villanyáramot, a telefonköltségeket, a szerzői jogdíjakat.

MÁR LÁTSZOTT AZ ALAGÚT VÉGE

Idén januárban felcsillant a remény sugara a Zombori Rádió előtt. Három év kihagyás után, szerény összeggel ugyan, de bekerült a rádió finanszírozása a városi költségvetésbe. Február elsejével új, tettre kész igazgatónő került a vállalat élére, aki nyomban beindította a marketing motorját, lábra állította a műsort, megújította a rádió honlapját, és garmadával tárta az alkalmazottak elé a terveit. Csakhogy a dolgozók szerint a nagy lendület nyomán még egyetlen dinár se folyt be a rádió kasszájába.

Aztán lecsapott az évek óta rejtőzködő végzet. A rádió egyik, még 2000-ben jogtalanul elbocsátott dolgozója pert nyert, a bíróság kötelezte az alperest, a volt munkáltatót, hogy kamatostól térítse meg a dolgozó bérkiesését, ami tetemesebb összeg annál, amit például Zombor városa a kisebbségek elektronikus tájékoztatására fordít. A bírósági ítélet jogerőssé vált, végrehajtási szakaszba jutott, ennek következményeként zárolták a rádió számláját. Majd jöttek a villanyszerelők, és kikapcsolták az áramot. Áram nélkül pedig nincs rádiózás.

AZ IGAZGATÓNŐ CSŐDELJÁRÁST KÖVETELT

A múlt pénteken Ivanka Ognjanov igazgatónő sürgősségi úton összehívta az igazgatóbizottságot és indítványozta, hogy a bizottság kezdeményezzen csődeljárást a Zombori Rádióval szemben. A dolgozókat képviselő igazgatóbizottsági tag, Stipan Benić az indítvány hallatán elhagyta az ülést, a bizottság így határozatképtelenné vált, nem is született semmilyen döntés. Két óra múlva viszont megszűnt a rádió áramellátása, elnémult az adás.

Hétfőn a végsőkig elkeseredett alkalmazottak közleménnyel fordultak az igazgatóbizottsághoz, amelyben követelik, hogy az nyomban kapcsoltassa vissza az elektromos energiaellátást, hogy a rádió folytathassa a szerb, a magyar, a horvát és a bunyevác programok sugárzását, hogy mielőbb tegyen lépéseket a cég számlájának föloldása érdekében, hogy sürgősen kössön együttműködési megállapodást a Vajdasági RTV-vel, amiről már határozott az igazgatóbizottság, valamint hogy menessze Ivanka Ognjenov igazgatónőt, mert súlyos károkat okozott a részvénytársaságnak. A munkaközösség egyben a város vezetőségétől is követeli, hogy teljesítse a költségvetésről szóló határozatnak a Zombori Rádióra vonatkozó részét, magyarán fizesse ki vállalt kötelezettségét.

A rádió alkalmazottai ma bemutatják a városi hatóságnak a negyven éve működő intézmény megőrzését követelő 5200 aláírást, és prezentálják az egyik internetes közösségi oldalon található, ötezret meghaladó támogató bejegyzést.

A Zombori Rádió igazgatónője tegnap nem vett részt a munkaközösség sajtótájékoztatóján, a munkahelyén se jelent meg, a részvénytársaságként működő rádió ideiglenes vagyonkezelője, Anita Beretić pedig külföldön tartózkodik.

Magyar ember Magyar Szót érdemel