2024. május 12., vasárnap

Füsti fecskék fellegvára

Közel 80 pár fecske költ az oromhegyesi Tóth Károlyéknál

A Szerbia Madártani és Madárvédelmi Egyesület hét éve hirdeti meg a Keressük a legtöbb fecskével rendelkező gazdaságot elnevezésű pályázatot, amelynek fő díját, egy tonna kukoricát idén az oromhegyesi Tóth Károly állattartó gazdasága érdemelte ki. Az egész ország területéről benevezett gazdaságok közül itt él és költ a legtöbb fecskepár.

Gergely József felvétele

Gergely József felvétele

Oromhegyes falu szélén, a tanyák laza sorában szerényen húzódik meg a fő út mellett Tóthék gazdasága, a családi ház és mögötte a hagyományos fagerendás, saralt plafonú istállóval. A gazda betegsége miatt napjainkban már csak öt fejős tehénnel vergődik Tóth Anikó, a gazdasszony, akit reggeltől estig a csivitelő füstifecskék százai várják. A tízméternél alig hosszabb istállóban kis híján nyolcvan pár fecske épített fészket a gerendákon és a téglafal kiszögelésein.

– Mindig is voltak fecskéink, együtt élünk velük évtizedek óta, nélkülük el sem tudom képzelni a napomat, ők az én barátaim, vigasztalóim reggeltől estig velem vannak, nagyon szeretem őket. A pályázatról a rádióban hallottunk és úgy gondoltuk benevezünk, ennyis sok fecskéje nem sok gazdaságnak lehet. Örülünk a madártani egyesület és a Savacoop kukoricaajándékának. De legjobban a sok-sok csivitelő apróságnak örülök – mondta a gazdasszony.

Gergely József felvétele

Gergely József felvétele

– Idén már hetedik alkalommal szerveztük meg a „legfecskebarátabb” gazdaság pályázatot, amelyre idén 140 benevezés érkezett az egész ország területéről, de sehol nem él annyi füsti fecske, mint itt Oromhegyesen Tóth Károlyék tanyáján, a tehénistállóban, ahol 75 lakott fecskefészket számoltunk össze.

– Jellegzetes parasztgazdaságról van szó, ahol a fejőstehenek mellett sok baromfi kapirgál az udvaron, az istállótrágya nagyon sok rovart vonz, különösen sok a légy és az egyéb rovar, amelyek a fecskék fő táplálékául szolgálnak. A fecskéknek van bőséges tápláléka és kis helyen sok pár tudja felnevelni utódait. Évente két alkalommal is költenek a füsti fecskék, egy-egy fészekalj 4–5 fiákából áll, ami azt jelenti, hogy ebből az egy istállóból őszig akár félezer kisfecske repülhet ki – emelte ki Milan Ružić, a madártani egyesület igazgatója, aki elmondta még, hogy a falusi kisgazdaságok eltűnése, a fokozott vegyszerhasználat, az éghajlat szélsőséges alakulása miatt egyre gyorsabban csökken a fecskeállomány.

A madártani egyesület akciójának a célja, hogy ráirányítsa a közvélemény figyelmét a fecskék, a füsti fecske, a molnár fecske és a parti fecske felgyorsult fogyatkozására. Az elmúlt évtizedekben felére csökkent a fecskék száma a Kárpát-medencében.

A mezőgazdasági termelésben használt alapanyagokat forgalmazó újvidéki Savacoop adományozta az egy tonna kukoricát, a cég körzeti menedzsere Miloš Mihović elmondta, hogy a vállalatuk a jövőben is támogatni fogja a nemes környezet- és madárvédelmi célokat szolgáló akciót, amely ráirányítja a közvélemény figyelmét a természetvédelem fontosságára.

Nyitókép: Miloš Mihović és Milan Ružić oklevél kíséretében adta át az egy tonna kukoricát Tóth Anikó gazdasszonynak (Gergely József felvétele)