2025. július 27., vasárnap
TUDOMÁNYOK ÚTJA ZENTÁN

Tudomány városszerte mindenkinek

Zentán július 6-án és 7-én Tudományok útja elnevezéssel tartanak tudománynépszerűsítő rendezvényt. A kétnapos családi programnak meghirdetett eseményt a Zentai Kertészek Egyesületének kezdeményezésére a Science zentai vállalat szervezi.
Ízelítőként és kedvcsinálóként a rendezvényről Szeles Gizella fő szervezővel beszélgettünk.

– Milyen rendezvény lesz a Tudományok útja, és milyen igény hívta életre?
– Környékünkön, a Tisza mentén jelentősebb tudománynépszerűsítő rendezvény eddig nem volt, viszont Szerbiában és külföldön is létezik több ilyen jellegű esemény, amelyek nagyon népszerűek. A mi rendezvényünk a Magyarországon már néhány éve sikeresen megvalósuló Tudományok hídja mintájára készül. A Budapesten a Lánchídon zajló esemény óriási tömegeket mozgat meg, és egyfajta összekötő kapocsként működik az intézmények, a gazdasági szereplők, a kutatók és az érdeklődő közönség között. A zentai rendezvénynek hasonló szerepet szántunk. Azt tapasztaljuk, hogy a fiatalok egyre kevésbé érdeklődnek a természettudományok iránt. A rendezvény izgalmas tudományos és technikai bemutatókkal, látványos természettudományos kísérletekkel és programokkal szeretné felkelteni a látogatóknak, többek között a pályaválasztás előtt álló fiataloknak a tudományok iránti kíváncsiságát. A tudományt, a kutatást, a fejlesztést szeretnénk kiemelni eredeti közegükből, az intézmények, vállalatok, gyárcsarnokok falai közül, és közelebb hozni az emberekhez. A rendezvény résztvevői egyrészt környékbeli vállalatok, vállalkozások, gazdasági szereplők, akik hangsúlyt fektetnek a kutatásra, fejlesztésre, másrészt oktatási intézmények, szervezetek, de találkozhatnak számos fiatallal is, akik a tudományok területén tevékenykednek.
Javarészt szabadtéri rendezvény lesz: Zenta főterén, pontosabban a központi parkban zajlanak majd az események. Milyen programokkal csalogatják az érdeklődőket?
– A parkban egységes kiállítási standokat helyezünk ki, ahol a vállalatok, intézmények, szervezetek tudományos tevékenységüket, izgalmas újításaikat, fejlődési irányzataikat mutatják be. A központi helyszínen kívül még számos izgalmas program várja a látogatókat: a városháza kilátója mindkét napon nyitva tart, és szombaton este lehetőségünk lesz a csillagok világát közelebbről is megismerni az ott elhelyezett teleszkóp segítségével. A Mesterségek Háza is várja a régi idők műszaki felszerelésének kedvelőit, a Művelődési Ház kiállítótermében a belgrádi Tudománynépszerűsítő Központ szombaton és vasárnap is egy nem mindennapi matematikai kiállítást mutat be, a Royal Szállóban, a valamikori moziteremben folyamatos 3D-s filmvetítés mellett a mobil planetáriumnak köszönhetően nappal is megtekinthetjük a csillagos eget, és a rendezvény ideje alatt adják át a Tangazdaság Szalmaházát is.
Tudományos sétahajó is jár majd a Tiszán, melyen előadások hangzanak el. Milyen előadások várhatók, és kik mehetnek fel a hajóra?
– A sétahajón utazók két neves szakember előadását hallhatják: dr. Fehér Illés A víz élővilága címmel tart előadást, Sugár György pedig a szennyvíztisztás szakaszait ismerteti az utasokkal. A rendezvény minden programja ingyenes, ugyanakkor egyes programokra formális belépőjegyeket osztunk, hogy elkerüljük az esetleges tolongást. A látogatók a parkban megtalálható információs standon igényelhetnek jegyeket a sétahajóra, a kilátóra, a planetáriumba a 3D-s filmvetítésre és a Mesterségek Házába. Amennyiben vasárnap szeretnének kilátogatni a Tangazdaságba, megtehetik azt a Szalmaház autóbuszán is, de előtte arra is (ingyenes) jegyet kell váltaniuk.
Milyen témakörökben hangzanak el előadások a Tudományok útján?
– Az előadások, bemutatók, kísérletek a következő témakörökhöz kapcsolódnak: műszaki és természettudományok, környezettudatosság, klímavédelem, alternatív energiaforrások, alternatív meghajtású közlekedési eszközök, energiatakarékos tervezésű házak, innováció. Ízelítőként megemlíteném a belgrádi Tudománynépszerűsítő Központ matematikai kiállítását, az újvidéki Természettudományi Kar hangulatos színpadi előadását. A látogatók továbbá kipróbálhatják az óbecsei Than Emlékház tudományos interaktív eszközeit, dr. Jovan Aleksić belgrádi csillagász a kozmikus esőkről tart előadást, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola jóvoltából megtanulhatjuk a tésztahídépítés fortélyait, megismerkedhetünk a szélgenerátorral, a napkollektorral, a hőszivattyúval, az elektromobillal, és kipróbálhatjuk a BENCHargert – az energiatermelő padot is. A Tangazdaság területén várhatóan szalmabálákból elkészül egy matematikai labirintus is. Nagy Tamás fizikus több helyszínen látványos kísérletekkel szórakoztatja a közönséget. Szórád Endre, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium kémiatanára is várhatóan elkápráztatja a közönséget kísérleteivel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel