2025. július 15., kedd

Vienna ad Zentam servata

Zentán a városnap alkalmából kiosztották a Pro Urbe díjakat – Testvér-települési szerződést kötött Zenta és Székelykeresztúr
Koszorúzás a zentai csata emlékművénél (Gergely Árpád)

Koszorúzás a zentai csata emlékművénél (Gergely Árpád)

Szeptember 11-én 318 évvel ezelőtt a Savoyai Jenő hadvezér vezette keresztény sereg döntő vereséget mért a Tiszán éppen átkelő török seregre, és ezzel végleg megszabadult a vidék az oszmán birodalom nyűgétől, és Bécs is megmenekült (Vienna ad Zentam servata). Ünnep ez a nap Zentán, a város napja, ebből az alkalomból pénteken délelőtt Širková Anikó elnök asszony vezetésével képviselő-testületi ülést tartottak, amelyen kiosztották a község elismeréseit.

A városháza nagytermét megtöltő seregletet a himnuszok elhangzása után az adai Török testvérek (Török Tilla, Flóra és Török Dancsó Ádám) magyar, szerb és török énekekkel hangolta rá az ünnepre. Ceglédi Rudolf polgármester mondott ünnepi köszöntőt, összefoglalta az elmúlt egy év főbb zentai történéseit, az elvégzett beruházásokat a gazdaság, a kultúra, a sport és az élet egyéb területein. A lehetőségekhez mérten igyekszik az önkormányzat minél több új munkahelyet teremteni, és élhetőbbé tenni a Tisza-parti kisvárost, hogy minél több fiatal a szülőföldjén próbáljon megélhetést találni magának és családjának.

Az ünnep alkalmából Pro Urbe díjban részesült Valkay Zoltán építész, aki hosszú évek kitartó munkájával értékes anyagot gyűjtött össze a város építészetéről, és azt a Zenta építészete című egyedülálló műben tette közkinccsé. Sikerült ötvöznie az építészeti leírásokat a város évszázados történeti lüktetésével. Nevéhez számos impozáns középület tervezése fűződik a Tisza mentén és szélesebb régiónkban is.

Pro Urbe díjjal jutalmazták a Stevan Sremac Helyismereti Alapítványt, amely az elmúlt évtizedben sajátos szerepet betöltve odaadóan végezte és végzi ma is a szerb és nem csak a szerb művelődési örökség ápolását és megőrzését. Az alapítvány nevében a díjat Slobodan Borđoški vette át.

Zenta város legrangosabb elismerésében részesült a Hajnal Anna, Krnács Erika és Zsoldos Ervin összeállítású, tíz éve alakult Mécsvirág együttes. Megzenésített versekkel, a költő szavával énekelnek a szülőföldről, népszerűsítik a magyar irodalmat és lírát. A rendhagyó irodalmi órákon mutatták meg a gyerekeknek a versek szépségét, közvetítve nekik a szülőföld szeretetét. Vajdaságot járva 5600 általános iskoláshoz jutott el műsoruk, a turnét idén a középiskolákban folytatják.

Kubát János átveszi az Életmű Pro Urbe díjat Ceglédi Rudolf polgármestertől (Gergely Árpád)

Kubát János átveszi az Életmű Pro Urbe díjat Ceglédi Rudolf polgármestertől (Gergely Árpád)

Életmű Pro Urbe díjat kapott Kubát János újságíró, edző, a Magyar Szó egykori főszerkesztője, aki a legnehezebb időszakban, a 90-es évek elején vezette lapunkat. A 86. évében járó sokoldalú közéleti személyiség eredményeit és sikereit a sakk, az asztalitenisz és az újságírás terén egyaránt számon tartják itthon és külföldön.

A zentai gimnázium titkáraként kezdte pályafutását, majd az épülő cukorgyár megbízott igazgatójaként döntő szerepe volt abban, hogy a gyár felépült. Edzőképző főiskolát végzett, a Zenta Asztaliteniszklub edzőjeként sok szép siker fémjelzi ténykedését, a férficsapat az ő vezetésével jutott fel a jugoszláv első ligába. Külföldön is eredményesen edzősödött, közben a Magyar Szó sportújságírója lett. 1970-ben megkapta a Svetozar Marković-újságíródíjat. Számos világversenyről, többek között a montreali olimpiáról is tudósított.

Az ő nevéhez fűződik az 1980-ban megszervezett leányifjúsági sakk-Európa-bajnokság és az 1982-es leányifjúsági sakkvilágbajnokság. Szalonikiben a sakkolimpia szervezője, 1990-ben pedig az újvidéki sakkolimpia versenyigazgatója. Élete és munkássága számos szállal kötődik szülővárosához, annak társadalmi, politikai és sportéletéhez.

Az idei Juventus Pro Urbe díjat Csipak Levente, a zentai Bolyai Gimnázium idén érettségizett tanulója vehette át, aki örökmozgó szervező, az iskolai versenyek menedzsere. Nemcsak tanulmányi és versenyeredményeivel emelkedett ki iskolatárasai közül, hanem találékonyságával, a gyakorlati feladatok sikeres megoldásával is. Tevékeny szerepet vállalt az InGenium alapítványban, a nemzetközi matematikai versenyek szervezésében. Széles skálájú tudásával, pozitív kisugárzásával minden iskolatársa és tanára szívébe belopta magát.

Polgármesteri Oklevélben részesült Kecskeméti Árpád sakkozó, gimnazista Keviből, aki Vajdaság ötszörös korosztályos bajnoka, a 3–4. helyet osztja a rapid korosztályos sakk-Európa-bajnokságon, legbüszkébb az országos második helyezésére.

Polgármesteri Oklevélben részesült továbbá Kerekes Attila életmentő, aki saját testi épségét kockáztatva kimentett a Tiszából egy fiatal fuldokló nőt, aki azóta családot alapított és első gyermekét várja.

A díjazottak nevében Valkay Zoltán köszönte meg a városnak a rangos elismerést:

– Mindannyian büszkék vagyunk erre a díjra. Újabb téglát sikerült hozzátennünk ahhoz a szellemi katedrálishoz, amit Zenta népe épít már hosszú évszázadok óta.

A városnapi ünnepséget megtisztelte jelenlétével többek között Galantai Gábor, Magyarország Belgrádi Nagykövetségének másodtitkára, Andrékó Gábor, Magyarország főkonzulátusának konzulja, Hajnal Jenő, az MNT elnöke, Győri Lukrécia, Szerbia Kereskedelmi, Idegenforgalmi és Hírközlési Minisztériumának államtitkára, Nyilas Mihály oktatási és jogalkotási titkár, Juhász Bálint, a tartományi gazdasági, foglalkoztatási és a nemek egyenjogúságával foglalkozó titkárság titkárhelyettese, Juhász Attila tartományi művelődési és tájékoztatási segédtitkár, Pék Zoltán köztársasági képviselő, Nikola Lukač, az Észak-bánáti körzet elöljárója, valamint a testvérvárosok, Hódmezővásárhely, Törökszentmiklós, Dabas, Kranj és Niš Medijana község küldöttségei.

A díszülés végén Ceglédi Rudolf, Zenta és Raffai Emil, az erdélyi (Hargita megye) Székelykeresztúr polgármestere testvér-települési szerződést írt alá.

A díszülés után a község elöljárói és a vendégek megkoszorúzták a zentai csata emlékművét, amelynek közelében egy fenyőfát ültetett el Zenta és Székelykeresztúr polgármestere.

Magyar ember Magyar Szót érdemel