2025. július 15., kedd

Együtt ünnepelt a falu apraja-nagyja

Dohánynap, régi mesterségek fesztiválja és népzenei találkozó volt Bogarason

Kiváló hangulatban zajlott le a hétvégén Bogarason a VI. Dohánynap és Régi Mesterségek Fesztiválja, valamint a II. Kárpát-medencei Népzenei és Néptánctalálkozó, s a kedvezőtlen időjárás ellenére is együtt ünnepelt a falu apraja-nagyja, sőt a környező településekről, valamint Horvátországból és Magyarországról is érkeztek vendégek a rendezvényekre.

A VI. Dohánynap és Régi Mesterségek Fesztiválja szervezői ezúttal is sokszínű gyermekprogramokkal, izgalmas kézműves-foglalkozásokkal és látványos kiállításokkal készültek a látogatók számára, akik emellett különféle régi mesterségekkel, köztük például a gölöncsérkedéssel, a seprűkötéssel, a kosárfonással és a kötélkészítéssel, valamint a dohányfűzéssel is megismerkedhettek. Igaz, az utóbbit a korábbi évektől eltérően, amikor kézi és gépi dohányfűző versenyeket is szerveztek az érdeklődők számára, idén már csak bemutató jelleggel tartották meg, ezzel is megkísérelve felhívni a figyelmet arra, hogy a faluban mára már szinte teljesen eltűnt az egykor meghatározó ágazatnak számító dohánytermesztés, hiszen néhány évvel ezelőtt több mint hetven család foglalkozott dohánytermesztéssel Bogarason, ma már mindössze három. A dohánynap szervezői ennek ellenére rendkívül fontosnak tartották, hogy idén is megemlékezzenek a falu múltjában fontos szerepet betöltő ágazatról – hangsúlyozta Kállai Margit, a dohánynapot szervező Cimbora Polgárok Egyesülete elnöke, aki elmondta, ennek jegyében a rendezvény látogatói nemcsak megtekinthették, hanem ki is próbálhatták a dohányfűzést, és arról is megbizonyosodhattak, hogy milyen embert próbáló munka a dohánytermesztés.

A II. Kárpát-medencei Népzenei és Néptánctalálkozón a helybeliek mellett számos környékbeli település hagyományőrzői is felléptek, így csókai, kevi, tornyosi, tóthfalui, törökfalui, zentai és zentagunarasi csoportok is közönség elé álltak, és rajuk kívül Horvátországból és Magyarországról is érkeztek vendégek Bogarasra, ahol mindenki kiválóan érezte magát. Ezt Ágó György, a rendezvényt szervező Búzavirág Művelődési Egyesület elnöke mondta el, hozzátéve, a fellépők zöme olyan produkciókkal lépett színpadra, amelyek elődeink hagyatékának megőrzését és továbbéltetését voltak hivatottak szolgálni.

A bogarasiak életében igen nagy jelentőséggel bíró rendezvények közösségépítő erejét jelzi, hogy a két rendezvény programjai idén első ízben a két helybeli művelődési egyesület, a Cimbora Polgárok Egyesülete és a Búzavirág Művelődési Egyesület együttműködése révén valósultak meg, ugyanis az egyesületek illetékesei ezáltal is szerették volna felhívni a falubeliek figyelmét az összefogás fontosságára. A rendezvényeket a Tartományi Gazdasági, Foglalkoztatási és Nemi Egyenjogúsági Titkárság, a Tartományi Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízgazdálkodási Titkárság, Zenta község önkormányzata, valamint a JTI vállalat támogatta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel