2025. július 23., szerda

Kötelező-e a távfűtés?

A VSZL zentai szervezete szerint törvényellenes a díj részbeni megfizettetése azokkal, akik lekapcsolódtak a rendszerről

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga zentai szervezete rövidesen lakossági fórumokat szervez a távfűtésről. Nem is igazán azokhoz szólnak, akik igénybe veszik továbbra is ezt a szolgáltatást, hanem azokat a lakosokat szándékozzák fölvilágosítani, akik le szeretnének kapcsolódni. Ez ugyanis nem megy könnyen.

Boris Zec, a párt városi szervezetének elnöke elmondta, hogy eddig szinte lehetetlen volt lekapcsolódni a távfűtésről, már csak amiatt is, mert a lakótömb összes lakástulajdonosának beleegyezését kellett adnia, pedig nem kollektív, hanem egyéni szerződést kötöttek a szolgáltatóval. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen változások lesznek ezután, hogy a hónap közepétől már nem a cukorgyár, hanem az Elgas végzi a szolgáltatást. Mindenesetre máris van megjegyzésük a legutóbbi képviselő-testületi határozatra, miszerint aki a lakótömbökben lekapcsolódik a városi hálózatról, annak a továbbiakban is fizetnie kell a fűtés díjának 20 százalékát.

– Mivel a legutóbbi választások alkalmával nem kerültünk be az önkormányzatba, a képviselő-testületben pedig gyakorlatilag nincs ellenzék, kénytelenek vagyunk ilyen formában fölvilágosítani az érintetteket a jogaikról – mondta Boris Zec. – Véleményünk szerint az önkormányzatnak nem egy-egy vállalat, hanem a lakosság érdekeit kellene védenie, márpedig az a határozat nem ezt teszi, amely szerint annak is fizetnie kell, aki lemond a távfűtésről. Két évvel ezelőtt, 2011 novemberében eltöröltük azt a rendeletet, amely korábban 30 százalékos törlesztést írt elő azok számára, akik lekapcsolódtak a városi fűtésről, a képviselő-testület legutóbbi ülésén hozott döntéssel viszont ismét bevezette ezt a kötelezettséget, igaz, 20 százalékban szabta meg. Tény, hogy a lakásokon átvezető csövek továbbra is leadnak valamennyi hőt, de ha valaki fölbontja a szerződést a szolgáltatóval – márpedig erre lehetősége van –, akkor a továbbiakban nincs minek alapján követelni tőle a fűtési díj egy részét. Ha a szolgáltató úgy véli, hogy jogtalanul jut hőenergiához a lakástulajdonos, az ő dolga megoldani, például kivezetni a csöveket a saját költségén. Miként ezzel szemben a lakástulajdonost terheli a lekapcsolás díja (a radiátorok leszerelése és a csövek lezárása stb.). Tehát törvényellenes rákényszeríteni a polgárt, hogy olyasmit vásároljon meg, amire nem tart igényt.

– Föltételezhető, hogy nem sok polgárt érint ez a probléma.

– Igen sokat, mi 140 lakásról tudunk. Mivel a távfűtés díja nagyon megnőtt, sokan keresnek télire olcsóbb megoldást. Van, aki villanykályhával olcsóbban megoldja a fűtést, mások a telet családtagoknál töltik, például egy magányos nyugdíjas a gyerekénél. Mert egy nem egész ötven négyzetméteres lakás fűtése havonta tízezer dinár körüli összegbe kerül, amiből az új határozat értelmében kétezer dinárt akkor is ki kell fizetni, ha lemond a távfűtésről a lakástulajdonos. Az a célunk, hogy ezt a rendeletet megszüntessék – magyarázta a VSZL zentai elnöke.

Magyar ember Magyar Szót érdemel