Ünnepélyes keretek között nyílt meg szombaton este a zentai Művelődési Ház kiállítási termében az ötödik alkalommal életre hívott Művészet és műemlékvédelem elnevezésű művésztelep záró kiállítása, amelynek keretében a résztvevők a telepen megvalósult alkotófolyamat eredményeit tárták a közönség elé.

A fiatalok a műemlékvédelem fontosságát hangsúlyozva készítették el alkotásaikat (Gergely Árpád)
A kiállítás megnyitójának kezdetén Varga Tamás, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet megbízott igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, hangsúlyozva, a művésztelep célja, hogy a művészet eszközeivel irányítsa rá a figyelmet építészeti örökségünkre, illetve a szokványostól eltérő módon kísérelje meg népszerűsíteni az értékek védelmét. A VMMI megbízott igazgatója köszönetet mondott a művésztelep vezetőjének, mestereinek és résztvevőinek, valamint az együttműködő partnereknek, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumnak, a Modellező Klubnak és a Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központnak is.
A megnyitóünnepség folytatásában dr. habil. Raffay Endre PhD művészettörténész, a telep művészeti vezetője osztotta meg a művésztelepen megvalósult munkával kapcsolatos gondolatait a vendégekkel, hangsúlyozva, a fiatalok mindvégig nagy lelkesedéssel és töretlen alkotókedvvel dolgoztak, köztük azok is, akik első ízben vettek részt a telep munkájában, és azok is, akik visszatérő vendégei voltak az összejövetelnek, majd hozzátette, a fiatal művészek Zenta építészeti emlékeit megismerve, a műemlékvédelem fontosságát hangsúlyozva készítették el alkotásaikat. Kiemelte, idén három épület kapott általuk készített műemlékvédelmi táblát, majd hozzátette, a kezdeti célkitűzésük, amelynek értelmében szerették volna felhívni a zentaiak figyelmet a műemlék vagy műemlék jellegű építmények megőrzésének fontosságára, részben megvalósult, hiszen a tapasztalataik azt mutatják, hogy a város lakói közül mind többen és többen figyelnek oda ezekre a momentumokra, ám – ahogyan fogalmazott – ez korántsem elég, ugyanis – szerinte – az épületek megőrzése érdekében óriási szükség lenne arra, hogy a helyi önkormányzat éves költségvetésébe bekerüljön egy olyan tétel is, amely meghatározott összeget irányoz elő a magánkézben lévő házak homlokzatának szakszerű felújítására.
A tárlatot Beszédes István író, költő nyitotta meg, aki kiemelte, a kiállított tárgyak és tárgyakat jelző megjelenítések mindegyikének megvan a maga drámája, és – ahogyan fogalmazott – ezek a drámák összeérnek, középpontjuk a város, amelynek középpontjában a város szíve található. – Nélkülözhetetlen alkotói eljárás a tömörítés, kisebb, egyestés időbeli kiterjedésben lehet gondolkodni, a 800 év befoghatatlan, és kisebb helyre, egy zárt terembe kell betuszkolni a tárgyi nagyeposz terét. Ezt a termet kell rávenni arra, hogy nyelje le a várost. Hogy igya fel szemével legalább a Fő teret, ahogy a Nagykocsma és a kaszinó vendégei tették annak idején. Ezért a kiemelések és elhagyások poétikája. Az értelmezés pedig évről évre más, míg a környező, a kutatott, de teljes egészében soha fel nem tárható, mert most is formálódó nagyeposz azonos. És érti a néző, aki együtt élt és együtt lakott. És kereste is a város szívét. És úgy gondolom, évről évre a művésztelep is ezt a pontot keresi – hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján Beszédes István.
Az ötödik alkalommal életre hívott Művészet és műemlékvédelem elnevezésű művésztelep résztvevőinek kiállítása augusztus 10-éig hétköznapokon 10 és 12, valamint 17 és 19 óra között várja majd az érdeklődőket a zentai Művelődési Ház kiállítási termében.
