2024. május 9., csütörtök

A népzene közkincs

A Tisza menti községekben folyó hangszers oktatás résztvevőinek volt vizsgakoncertje Zentán

A cikkünkhöz GALÉRIA is tartozik.

Szombat délelőtt ismét népzenétől volt hangos a Zentai Művelődési Ház, ugyanis a Tisza menti községekben népzenét tanuló diákoknak volt a vizsgakoncertjük. A tanulók egy része két héttel ezelőtt vizsgázott, a többségük pedig most állt színpadra az oktatókból és zenészekből összeállított bírálóbizottság elé. Ezúttal 21 csoport 81 tanulója mutatta be az eddig tanultakat.

A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet 2018-ban egy gyermek citerazenekarral indította el a népzene oktatást, majd a következő években bővült ki a tevékenységük és akkor kapcsolódott be több település is.

Polyák Dániel oktató, a VMMI külső munkatársa kérdésünkre elmondta 2020 elején egyfajta mozgósítást kezdtek és három település egyesületével írtak alá együttműködési szerződést, és akkor a vonós, a citera és a furulya képzés is elindult, majd az év szeptemberében további négy település kapcsolódott be és tambura oktatással is bővült a hálózat.

– Most hét településen folyik a munka mintegy 130 tanulóval, 14 oktatóval. Brácsa, hegedű, nagybőgő, tambura, parasztfurulya és citeraoktatás folyik valamint énekoktatás. A képzés célja, hogy megőrizzük a hagyományainkat. Kiemelkedően fontos, hogy mindenki megismerkedjen a népzenével, az a legjobb, ha a gyerekekkel szerettetjük meg, mert akkor majd ők is továbbadják a saját gyerekeinek – mondta Polyák Dániel.

Kormányos Katoni Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet megbízott igazgatója ezt a fajta népzene oktatást hiánypótlónak nevezte:

– A Vajdságban, így a Tisza mentén sincs intézményes lehetőség arra, hogy a fiatalok népzenei oktatásban részesüljenek. Ebből kifolyólag a VMMI-n keresztül történő hangszeres népzene oktatás hiánypótló tevékenység, mert a népzene oktatók olyan szakmai háttértámogatást adnak a fiataloknak, hogy ők aztán a későbbiekben akár hivatásszerűen is foglalkozhatnak ezzel, hiszen megtanulnak a népi hangszereken muzsikálni. Nagyon fontos a szülői háttértámogatás, ugyanis ha a szülők nem ismerik fel ezeket a lehetőségeket, akkor a gyerekeket nem tudják bevezetni ebbe a különleges világba – hangsúlyozta.

Zentán kívül Felsőhegyen, Tornyoson, Moholon, Magyarkanizsán, Csókán és Tiszaszentmiklóson folyik hangszeres népzenei oktatás.

Nyitókép: A moholi tamburások (Gergely József felvétele)