2024. május 9., csütörtök

Kézzel, szívvel, lélekkel

Népibőrműves-képzésen vett részt a zentai Csépe Mária

A zentai Csépe Mária már régóta a Rozetta Kézműves Társaság oszlopos tagja. Az egyesületen keresztül vett részt a Békés Megyei Népművészeti Egyesület népibőrműves-képzésén, melyen tavaly novemberben szerzett diplomát. A kétéves képzés tandíját a Csoóri Sándor Alap pályázatán keresztül biztosították a számára. A nyugdíjas hölgy két gyermek édesanyja és három unoka boldog nagymamája. Gyermekkora óta tud és szeret varrni, az élet azonban úgy hozta, hogy ezzel a kellemes időtöltéssel a nyugdíjas éveiben kezdett el újra foglalkozni.

– A képzés 2020 szeptemberében indult, én ekkor már tudtam, hogy 2022 márciusában nyugdíjba fogok menni. Muszáj mindig valamivel foglalkoznom, és mivel az unokáim messzebb élnek, kellett egy elfoglaltságot találnom. Amikor az ember nyugdíjba vonul, egy újfajta értelmet kell adnia az életének, hiszen hirtelen nagyon sok szabadidő szakad rá. Ezért is jelentkeztem erre a képzésre, amely a vírushelyzet kellős közepén vette kezdetét, így eleinte leginkább online oktatásokon vettünk részt. Az utolsó egy év volt az, ami személyesen zajlott havi egy alkalommal Békéscsabán – mesélte Mária.

Csépe Mária

Tolltartók, válltáskák, hátizsákok és pénztárcák készítését sajátították el a gyakorlati órák alkalmával. A hátizsák készítése kapcsán Mária azt mondta, nem számolta pontosan, de véleménye szerint 35–40 munkaórát biztosan eltöltött vele, amíg az teljesen elkészült. Nem véletlen, hogy a valódi bőrművesek mottója sok esetben a kézzel, szívvel, lélekkel. Beszélgetésünk alkalmával mindezt Mária is alátámasztotta.

– Egyelőre még csak az oktatás során készült használati tárgyaim a bemutató darabok, a közeljövőben azonban szeretnék készíteni egy női és egy férfipénztárcát ajándékba. A későbbiekben pedig a kulcstartók és az övek készítésébe akarok belekóstolni. Természetesen rendelésre szeretném készíteni, mindazoknak, akik szeretik, és igényt tartanak a bőrből készült használati tárgyakra. A bőrműveseknek csak a képzelet szabhat határt, hiszen számtalan technika és lehetőség rejtőzik ebben a rendkívül gyönyörű szakmában.

A munka folyamatáról is mesélt Mária, miszerint, mint minden, ez is tervezéssel kezdődik, melynek alapján elkészül a szabásminta. Ezt követően ellenőrizzük, hogy a bőr hibás-e valahol, ha igen, akkor azt a részt kikerülve rárajzoljuk a szabásmintát. Következő lépésként a cipészkéssel kivágjuk a minta mentén a bőranyagot, majd a kiszabott darabokat összeállítjuk, ha nem festett bőrről van szó, akkor színezzük, és tompa tűvel varrjuk. A bőrből készült tárgyak különlegességét az egyediségük adja, és napjainkban ezekre a használati tárgyakra egyre inkább igény mutatkozik. Mária kizárólag kézzel varrja termékeit, és festi is a bőrt. A megfelelő szakmai és gyakorlati tudást elsajátítva várja majd az érdeklődőket a későbbiekben. Az oktatás során készült termékeit decemberben a VMMI kiállításán láthatták az érdeklődők. 

Nyitókép: Népi motívumokkal díszített tolltartók