Érdekes kiállítást láthatnak a képzőművészet iránt érdeklődők. Az Újvidéki Egyetem Művészeti Akadémiájának hallgatói Kód a művészetben és kód a digitális médiában témára állították össze tárlatukat a SULUV (Vajdasági Képzőművészek Egyesületeinek Szövetsége) Galériában. A rendezvényt december 30-áig lehet megtekinteni.

Dr. Goran Despotovski és mgr. Bosiljka Zirojević Lečić megnyitja a tárlatot
Dr. Goran Despotovski és mgr. Bosiljka Zirojević Lečić köszöntőbeszédében elhangzott, hogy a projekt egyik célja rámutatni arra, hogy mennyire megváltozhat az érzékelés a korszerű technológiák bevonása által.
– A diákok műhelymunkák során készültek fel arra, hogy összeállítsák a kiállítás anyagát. A művészet amellett, hogy esztétikai élvezetet nyújt a befogadónak, párbeszédre is invitálhat. Reményeim szerint ilyen ez a mai tárlat is, és megtekintése után minden látogató elgondolkozik a valóságról és az érzékelésről – mondta Despotovski.

Törteli Réka
A kiállítás résztvevői között volt a zentai származású Törteli Réka, másodéves hallgató is. Elmondta, hogy ő a kód a művészetben témának a biológiai oldalát szerette volna tanulmányozni.
– A programozott sejthalál foglalkoztatott, és az, hogyan tudnám azt az állapotot ábrázolni, amikor az apoptózis megáll. Az installáció két üveget tartalmaz, az egyikben azt lehet látni, hogyan burjánzik egy adott anyag, a másikban pedig azt, hogy nem fejlődik tovább. Ez egy aktív dolog és továbbfejlődik, a folyamatot webkamera kíséri – mondta a fiatal művész.

Svetlana Klopan és Pavle Kovčin
Svetlana Klopan és Pavle Kovčin közösen készített egy installációt. A valóság dekódolását akként szerették volna ábrázolni, hogy felírtak a falra egy üzenetet, amelyet többféle lencsén, kamerán keresztül lehet megtekinteni. A szöveg természetesen máshogy néz ki a különböző eszközökön keresztül. – Így mutatjuk be különböző variációit ugyanannak a valóságnak. Napjainkban gyakran találkozunk a valóság elferdítésével, ezt próbáljuk szemlélteni ennek az installációnak a segítségével. Ez arra is vonatkozik, hogy ha egyféleképpen nem jó tekinteni egy bizonyos dologra, akkor mindig válthatsz perspektívát is – mondták a kiállítók.
A megszólaltatottakon kívül Aleksandra Ljubisavljević, Darija Dragojlović, Konstantinos Petrović, Nemanja Regodić, Sara Masnikosa és Vladimir Janić alkotásait is meg lehet tekinteni a galériában.
