2025. július 15., kedd

A létezés pillanatai fénykompozícióban

Az Európa Alapítvány szervezésének köszönhetően a héten az újvidékiek is megtekinthették Perovics Zoltán A létezés pillanatai című kiállítását.

Az alkotáskompozíciót a Mihajlo Pupin sugárút 9.-ben lévő Vajdasági Képzőművész-egyesületek Szövetségének (SULUV) galériában állította össze a művész, sötétedés után volt érdemes megtekinteni, hiszen az egyedi fényjáték nyújtotta élmény világosban nem teljesedhetett ki. A meghatározott pontokon felállított reflektorok fénye különös árnyjátékot vitt a szoborműre, a képprojektor által vetített rövidfilmeket egy kifeszített vásznon követhettük. A művész mondanivalóját szinte lehetetlenség fotó segítségével közvetíteni, az installáció – amelyet három napig szerelt össze a kiállítógalériában – által ébresztett érzéseket szavakkal is nehéz lenne leírni.

Perovics Zoltán 1990-ben alapította meg Metanoia Artopédia elnevezésű, experimentális színházát Szegeden, amelynek jelenleg is rendezője, díszlet és látványtervezője. Összművészeti koncepcióját a laboratóriumi gondolkodás, a műfaji kísérletezés és a formai újítások jellemzik, irányultságát a (Neo)avantgárd és a NEM! Művészetesztétikája előtt is tisztelegve: művészetellenes – anti-művészetellenes művészetként határozta meg. Vizionárius látásmódját és a metanoia jelentésével való visszaélések ellenmérgét a társulat nevében az ad és az ortopédia szavakból képzett Artopédia is hangsúlyozza. Perovics rendezéseit, képzőművészeti alkotásait

– Magyarország nagyvárosain kívül – Szerbia, Lengyelország, Csehország, Románia, Szlovákia, Fehéroroszország, Oroszország, Németország, Hollandia, Franciaország és Belgium művészeti eseményein méltatták. A kiállítás anyagával kapcsolatban kinyomtatott prospektusba belekerült a 15 évvel ezelőtt elhunyt, Halász Péter rendezőnek, drámaírónak a véleménye is. Ő a következő szavakkal írta le Perovics Zoltánt, és művészi tevékenységét: Pero(vics) színháza a rend színháza, ahol a tárgyak és a fények és a szövegek és a szereplők egymásra felelnek, mint egy régi, jó svájci óramű. Ez az ember a színház megszállottja. Ennek az embernek látomásai vannak, ez az ember a látomásait lepkehálóval elcsípi és vasba önti, fénybe, 220 Voltba, emeltyűkbe, hogy visszaadja őket a szellemvilágnak. Megszállott. Van Gogh, Artaud… kasztjából.

Az Újvidéken megrendezett kiállítást az önkormányzat művelődésügyi hivatala anyagilag támogatta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel