Az ünnepélyes megnyitón többek között jelen volt Miloš Vučević, Újvidék polgármestere, Vanja Petković, a Kupakkal a mosolyig Egyesület elnöke, Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója, Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár, Darija Kisić Tepavčević munkaügyi, foglalkoztatási és szociálpolitikai miniszter és Karin Traunmüller, Ausztria belgrádi nagykövetének a helyettese.
A konferencia témája a körforgásos gazdaság, a környezetvédelmi-szociális vállalkozások és a klímaváltozás. A rendezvénynek az a célja, hogy rámutasson a civil szektor aktivitásának a jelentőségégére a klímaváltozás káros hatásának a megfékezésében.
– Hiszek a szolidaritásban és a társadalmi összefogásban, a konferencia pedig ezeket az értékeket támogatja. Fontos üzenete, hogy nem szabad a gazdaságot és a környezetvédelmet szembeállítani egymással. Az utóbbi időben sokan megpróbáltak rámutatni a két ágazat különbözőségeire, valamint arra, hogy ha a környezetre figyelünk azt a gazdaság megsínyli, és fordítva. A fenntartható fejlődés szempontjából egyaránt fontos a gazdaság működése, de ezzel egyidejűleg tiszteletben kell tartani a környezetvédelmi előírásokat is. A két ágazat kompromisszuma nélkül nem történhet előrelépés. Éppen ezért mi Újvidéken arra törekszünk, hogy a környezetvédelmi előírásuknak megfeleljünk, de ezzel párhuzamosan a gazdaság fejlesztéséért is megteszünk minden tőlünk telhetőt – magyarázta Újvidék polgármestere.
Vanja Petković kifejtette, a kupakgyűjtési humanitárius akcióknak köszönhetően sikerült többek között két kisfiúnak elektromos tolókocsit vásárolni.

A tegnapelőtt megnyílt konferencián a környezetvédelmen és a szolidaritás jelentőségén volt a hangsúly. A Magyar Szó munkaközössége is vállalt ebből szolidaritásból, kupakokat gyűjtöttünk mostanáig mintegy fél tonnányit.
– A humanitárius akcióinknak köszönhetően eddig 61 segédeszközt sikerült vásárolni, összesen 600 tonna műanyag kupakot gyűjtöttünk össze – mondta Petković.
Kisić Tepavčević hangsúlyozta, hogy a szolidaritáshoz nincs szükség semmiféle anyagi támogatásra, csupán jó szervezésre és jóakaratra.
– Szeretnék gratulálni a konferencia szervezőinek, mert sikerült kiváló együttműködést kialakítaniuk a civil és az állami szektor között. A Kupakkal a mosolyig Egyesület tevékenysége kiváló példa arra, hogyan lehet a szolidáris és humánus társadalmat építeni – magyarázta Kisić Tepavčević.
Mi is az a körforgásos gazdaság?
Viszonylag új fogalomról van szó, amely nagyjából az elmúlt években vált egyre szélesebb körben ismertté és hivatkozási alappá a vállalati és szakmai körökben. A körforgásos gazdaság lényege, hogy a termék életciklusát úgy tervezik meg, hogy az gyakorlatilag egy zárt rendszerben áramoljon, a hasznos élettartamát meghosszabbítva, a felhasználás sebességét optimalizálva, majd pedig az élettartama végén az alkotóelemeit és anyagait úgy átalakítva vagy újrahasznosítva, hogy a gazdasági körforgásba újra visszakerülhessen. Tehát a körforgásos gazdaságban a hulladék fogalmát tulajdonképpen kiiktatják, mert vagy technikai körfolyamat részeként hasznosul, vagy pedig a természetbe visszahelyezve biztonságosan lebomlik, a természeti tőkét gazdagítva.
