2024. április 27., szombat

Fókuszban a próza

Nagy Abonyi Árpád és Bicskei Gabriella műveit mutatták be Újvidéken, a Forumban

A Forum Könyvkiadó Intézet kétnapos rendezvényt tartott Újvidéki prózanapok elnevezéssel, a magyar széppróza napja alkalmából.

– Első alkalommal rendeztük meg a prózanapokat. Valójában Jókai Mór születésnapján, a magyar széppróza napján döntöttük el, hogy mi is bemutatjuk, reklámozzuk legújabb prózai kiadványainkat, itt a Forum épületében. Az érdeklődők a minifesztivál keretében kedvezményesen vásárolhatják meg kiadványainkat, de ez jó alkalom arra is, hogy találkozzanak a szerzőinkkel, illusztrátorokkal – mondta Mészáros Zsóka, a Forum munkatársa, a rendezvény szervezője.

Szerdán Nagy Abonyi Árpád Hermész tenyerén című útijegyzetekről beszélgetett a mű szerzője és Madár Anikó. A kötet még 2020-ban, a koronavírus-járvány idején megjelent, de az akkori korlátozások miatt nem volt lehetőség népszerűsíteni a könyvet.

– Hermész az utazás istene is, és akit a tenyerén hordoz, az jól érzi magát az utazásai során. Ilyen értelemben kézenfekvő volt a címadás. Az útijegyzet meglehetősen korszerűtlen műfajnak számít manapság. A mai korban már mindenkinek lehetősége van utazni, akár messzebre is könnyebben el lehet jutni. Ugyanakkor a világhálón keresztül is lehet utazni, bepillantást nyerni egy-egy kultúrába. Mégis úgy éreztem, hogy rögzítenem kell azokat az élményeket és megfigyeléseket, amelyek az utazásaim során megérintettek – fejtette ki a mű szerzője, aki mintegy 40 országban járt már. Legújabb kötete lisszaboni, New York-i, hongkongi és makaói utazásainak leírását tartalmazza.

 

Sagmeister Peity Laura, Antalovics Péter és Bicskei Gabriella (Fotó: Kasza Jennifer felvétele)

Sagmeister Peity Laura, Antalovics Péter és Bicskei Gabriella (Fotó: Kasza Jennifer felvétele)

– Mindig valami újat keresek, a másságot akarom felkutatni. Legalábbis próbálok ilyen helyszínekre utazni. Manapság ez nehéz, mert nagyon egyforma lett a világ. Mindig a kíváncsiságom hajt, az, hogy miként élnek mások, milyen az élet egy másik országban – mondta Nagy Abonyi Árpád.

Az est folytatásában Bicskei Gabriella Lordanya képpel című művéről esett szó. A szerzővel és a kötet illusztrátorával, Sagmeister Peity Laurával Antalovics Péter beszélgetett.

Ez a regény két részből áll. Az olvasó az egyik pillanatban úgy érzi, detektívtörténet áll előtte, a másik pillanatban a festészetet tárja elé a szerző, aztán a mű szerelmi regénnyé válik.

Sagmeister Peity Laura alkotásai összeolvadnak a szöveggel, a gondolatot képpé alakítja. Érdekességük, annak ellenére, hogy a képeknek megvan az eredeti címe, a kötetben aláírásként mindegyik alatt egy szöveg is megjelenik, amely azt a benyomást kelti, hogy a festő reális gondolata összefonódik a könyvben megjelenő autentikussággal, de egyúttal a fikcióval is.

A szerzőt elmondása szerint a családja tulajdonában lévő Tihanyi Lajos műve ihlette meg.

– Anyósom a nagynénjétől kapta Tihanyi Lajos festményét. A nagynéni Budapesten egy nagykövetségen dolgozott, és ott kapta ajándékba. A kép száz éve lappang, és én tudtam azt, hogy lappangó képről van szó, de anyósom semmiképp sem szerette volna, hogy a hozzáértők megvizsgálják. Úgy gondoltam, mégis foglalkozni fogok vele, a kép útja ismeretlen, én viszont újraírtam a történetét, amelyben a valóság és a fikció egybefonódik – mondta Bicskei Gabriella.

Csütörtök este a traN(S)zakció műfordítás-sorozatról, valamint Szemerédi Fanni Otthontalanok című regényéről esett szó.

 

Nyitókép: Madár Anikó és Nagy Abonyi Árpád (Fotó: Kasza Jennifer felvétele)