2024. május 9., csütörtök

Elismerések városunk legjobbjainak

Felszabadulásának napját ünnepelte Újvidék

A városházán hétfőn ünnepélyes keretek között átadták az Októberi Díj és Novemberi Oklevél elismeréseket az arra érdemesült magánszemélyeknek és intézményeknek.

Az ünnepélyes eseményen ott volt Milan Đurić polgármester és Jelena Marinković Radomirović, a városi képviselő-testület elnöke is. Az idén az Októberi Díjat dr. Dragan Lazić, a Vöröskereszt újvidéki szervezetének titkára, mgr. Ružica Vukobratović, az Isidora Sekulić Gimnázium volt igazgatója, matematikaprofesszor és az Újvidéki Vásár érdemelte ki. A Novemberi Oklevél Branko Đurčin pravoszláv főpaphoz, mgr. Nenad Šaponja irodalmárhoz és a Vuk Karadžić Általános Iskolába kerül.

Hétfőn Újvidéknek a második világháború idején történt felszabadulásáról emlékeztünk meg.

– A szabadság csaknem ötezer újvidéki polgár életébe került, ezt követően a városban alig 40 ezer lakos maradt. Október 23-án a szabadságot ünnepeljük, átadjuk az Októberi Díjat polgártársaink kimagasló eredményeinek elismeréseként. Biztos vagyok abban, hogy elődeink büszkék lennének napjaink Újvidékére. Ezen a napon kitüntetjük azokat a polgártársainkat, akik nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy városunk jobb, szebb és erősebb legyen – emlékeztetett a polgármester.

– A Vöröskereszt, amely önzetlenül segít mindenkinek, valódi, emberbaráti szervezet. Az elismerést dr. Dragan Lazićnak, a Vöröskereszt titkárának nyújtjuk át. Újvidék a tehetséges és a tanult emberek városa is, így az említett díjjal mgr. Ružica Vukobratovićot, az Isidora Sekulić Gimnázium volt igazgatóját és matematikaprofesszorát is kitüntettük – mondta Milan Đurić.

Az év egyik kiemelkedő eseménye az Újvidéki Vásár fennállásának századik évfordulója volt. A polgármester reméli, hogy ez az intézmény folytatni fogja a fejlesztések népszerűsítését a gazdaság, a technológia és a tudományok terén. Az Októberi Díjat Nikola Lovrić, az Újvidéki Vásár igazgatója vehette át.

A Novemberi Oklevelet Branko Đurčin ortodox főpapnak ítélték oda, aki immáron négy évtizede áll az egyház szolgálatában. Az irodalom terén elért eredmények elismeréseként a Novemberi Oklevelet Nenad Šaponja irodalmárnak is átnyújtották, aki azt hangoztatja, hogy a könyvek magától íródnak, polgártársunk azonban mégis sokban hozzájárult az irodalom fellendüléséhez.

– A Szalajka városrészt említve nem felejthetjük ki a Vuk Karadžić Általános Iskolát, amely szintén Novemberi Oklevélre érdemesült. Az elismerést az oktatás és az oktató-nevelő munka terén elért, kimagasló eredményeiért kapta meg, a díjat Zorica Zeljković igazgatónő veheti át – mondta Milan Đurić.

Hozzátette, hogy a város a jövőben is meg fogja ünnepelni ezt a napot és elismerésben fogja részesíteni legkiemelkedőbb polgárait.

A SZABADSÁG SEMMIVEL SEM HELYETTESÍTHETŐ!

Aleksandar Petrović alpolgármester ott volt a hétvégi Szabadság téren megtartott a Mika ellenállója (Mikin ilegalac) elnevezésű rendezvényen, amelyet minden évben a város második világháborús felszabadulásának napjához legközelebb eső hétvégén szerveznek meg.

A rendezvényt a hagyományoknak megfelelően az újvidéki, Miroslav Mika Antić nevét viselő úttörőcsapat szervezte meg. A program során a gyermekek megismerkedhettek a város történelmével, miközben felkeresték azokat a nevezetességeket, amelyek kapcsolatba hozhatók a város felszabadulásával. Aleksandar Petrović elmondta, hogy a programmal egyúttal arra is emlékeztetnek, hogy a szabadságnak nincs alternatívája!

– A városházán átadják a legmagasabb városi kitüntetéseket, az Októberi Díjat és a Novemberi Oklevelet, Miroslav Mika Antić úttörői pedig kilencedik alkalommal emlékeznek meg a felszabadulás jelentős, történelmi dátumáról. Városunk 79 évvel ezelőtt ezen a napon szabadságra virradt, míg a felszabadításáért életüket adó polgárok dicsőséges álomba szenderültek – fogalmazott Aleksandar Petrović.

A hétvégi rendezvényen Aleksandar Petrović minden újvidéki és az ország különböző részeiről érkező résztvevőnek kellemes időtöltést kívánt, hogy új barátságok, ismeretségek szülessenek. Az eseményen a fiataloknak és a gyermekeknek lehetőségük volt megismerkedni Újvidék kulturális örökségével, valamint kipróbálhatták magukat ügyességi játékokban és próbára tehették felderítői képességeiket is. A versenyzők kódolt üzeneteket igyekeztek megérteni, csomókat kötöttek, jelzéseket adtak le, hangszereket készítettek és a felderítői képességeiket felhasználva megkeresték az „ellenállót”.