2024. május 20., hétfő

Konfuciusz Intézet városunkban

Nem csak nyelvtanuláshoz szolgáló intézetről van szó, hanem egyben kínai kultúranépszerűsítő elképzelésről is

A Konfuciusz Intézet az Újvidéki Egyetem keretében fog működni. Az ünnepélyes megnyitóünnepségen jelen volt többek között Zhou Guomo professzor, a kínai Dzsegyang (Zhejiang) tartomány mezőgazdasági- és erdészeti egyetemének rektora is.

Az újságíróknak elmondta, hogy a kínai tartomány és Szerbia már huzamosabb ideje kitűnő kapcsolatot ápol, és reményét fejezte ki, hogy az újvidéki Konfuciusz Intézet megalapítása hozzájárul majd ennek a kapcsolatnak a további elmélyítéséhez.

– Nemcsak nyelvtanuláshoz szolgáló intézetről van szó, hanem egyben kínai kultúranépszerűsítő elképzelésről is, amely egész biztosan fellendíti majd az egyetemeink közötti együttműködést is – magyarázta a kínai rektor.

Prof. dr. Miroslav Vesković, az Újvidéki Egyetem rektora arról beszélt, hogy egyetemünk a „nemzetköziesítésre” törekszik, úgy a régióban, mint Európa határain belül, de a világ más régióival kialakított kapcsolatokat is ezen törekvések közé sorolják.

– Az első kínai egyetemmel 2002-ben írtunk alá együttműködési szerződést, később a shanghai egyetemmel is szerződést kötöttünk, most Dzsegyang tartomány egyeteme is felkerült a listára. Ők irányítják majd az egyetemünk keretében működő Konfuciusz Intézetet. Ennek létrehozása nem csak azért fontos, mert új nyelveket tanulhatunk, hanem azért is, hogy a világban halljanak Szerbiáról, vállalkozóink megismerkedhessenek egymással, egymás üzleti logikájával, és ezáltal fellendíthessék gazdaságainkat – magyarázta Vesković professzor, majd megemlítette, hogy az együttműködés alapjait a mezőgazdaság, az erdészet, az informatikai technológiák alkalmazása és a környezetvédelem képezi majd. Természetesen tervbe vették az egyetemistacserék lehetőségét is, melynek során arra fognak törekedni, hogy ez számarányosan történjen.

A rektor bejelentette, hogy szeptemberben Pekingbe utaznak, ahol az ottani oktatásügy magas rangú illetékeseivel folytatnak tárgyalásokat. Ebből kifolyólag arra számít, hogy a Konfuciusz Intézethez hasonló módon Szerbia is képviselteti majd magát a távol-keleti ország egyetemein.

Dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő Szerbia vonatkozásában is fontos napnak ítélte meg a tegnapit. Meggyőződése, hogy az intézet megnyitásának ténye a jövőbeni gazdasági együttműködés előszele. – Dzsegyang tartományban 55 millió ember él, a világ legnépesebb államának talán legfejlettebb provinciájáról beszélünk. A kínai gazdaság virágzik, számunkra nagyon fontos, hogy minél jobb összeköttetéseket teremtsünk azokkal, akik igen hálás piacot jelentenek, másrészt viszont partnereink lehetnek vállalkozások egész sorozatában – magyarázta Bojan Pajtić.

A megnyitó keretében megtartott ünnepi program látogatói kínai és szerb néptáncokat, népviseleteket, teaivási szokásokat láthattak, lelepleztek egy névtáblát is Konfuciusz Intézet felirattal.