Önkéntesei telefonos beszélgetéssel, e-mail és chat útján nyújtanak lelki segítséget, lelki támogatással igyekeznek megelőzni az öngyilkosságot az év 365 napján, 14-től 23 óráig.
Az emberek különféle problémákkal tárcsázzák az egyesület 021/6623-393-as, valamint az ingyenesen hívható 0800/300-303-as telefonszámát. A krízisvonal hívásainak száma naponta 10 és 15 között mozog. Megközelítőleg ugyanennyi e-mailre válaszolnak a vanja@centarsrce.org címről, továbbá számos chat felkérés érkezik a www.centarsrce.org internetes oldalon is.
A Szív Központ (Centar Srce) 1991-es megalakulásakor elsődleges célja a háborús övezetből hazatért katonák lelki támogatása volt, akiknél sok esetben jelentkezett a poszttraumatikus stressz szindróma. Nem sokkal ezután igény mutatkozott arra, hogy másmilyen problémával küszködő személyekkel is foglalkozzanak az akkor még kizárólag orvostan- és pszichológia szakon végző egyetemi hallgatók. Így alakult meg az önkéntes alapon működő egyesület. Egy évre rá tagja lett a Befrienders Worldwide Samaritans nevű nemzetközi szervezetnek, amelynek önkéntesei világszerte azt vallják, hogy a beszélgetés segít. „Csak” meghallgatni valakit egyáltalán nem könnyű feladat, ugyanis a segítő önkéntesek dolga a másik érzéseire való összpontosítás. Tevékenységük tehát a segítségnyújtás módjában különbözik a szokványos segélyszervezetektől. Véleményük szerint az öngyilkosságot fontolgató személynek nem válaszokra, vagy megoldásokra van szüksége, hanem egy biztonságos környezetre, ahol nyíltan és őszintén beszélhet félelmeiről. Szerbiában a Szív Központ az egyetlen olyan bejegyzett szervezet, amelynek az elsődleges célja az öngyilkosság megelőzése.

Fotó: Kis Laura
– Tevékenységünk a mai napig a telefonhívásokon alapul. Az emberek különféle problémákkal keresnek fel bennünket. Egy ilyen jellegű segélyszervezet 24 órán keresztül működő krízisvonal működtetését igényelne, viszont a jelenlegi helyzetünk ezt nem teszi lehetővé. Véleményem szerint azonban ez a kilenc órányi tevékenység is sokat jelent az embereknek, hiszen évről évre növekszik a telefonhívások száma. Megalakulásunk után egy évvel mindössze 400 hívásunk volt évente. Jelenleg havonta ennyi telefonbeszélgetésről tehetünk említést. A telefonhívások, az elektronikus levél- és chat felkérések mellett évente három-négy alkalommal különböző utcai akciókat is szervezünk, ahol élőben nyújtunk lelki segítséget. Tizenegy éve megközelítőleg 20–25 önkéntessel az EXIT fesztiválon is jelen vagyunk (felvételünkön), és úgy gondolom, a fesztiválozók pontosan tudják hol találnak meg bennünket. Ezenkívül más környékbeli fesztiválokon is részt vettünk az elmúlt években – hangsúlyozta Tanja Bokun, az egyesület önkéntese.
Emellett kitért azokra a problémákra is, amellyel az utóbbi időben kellett szembesülniük:
– Az elmúlt 25 év leforgása alatt számos változást tapasztaltunk. Javult a munkánk minősége, önkénteseink felkészültsége is magasabb szintre került. Ez annak köszönhető, hogy az ősszel megrendezett képzésünket évről évre tapasztalatinkkal összhangban módosítjuk. Ehhez a feladathoz ugyanis megfelelő tudásra, az együttérzés képességére, egymás iránti toleranciára, megértésre és nyitottságra van szükség. Ez a fajta önkéntes tevékenység azonban nagy felelősséggel jár, egész évben folyamatos lelki és fizikai jelenlétet igényel. Hazánkban az önkéntes cselekvési kedv jobbára rövid lélegzetű, hiszen egy-egy akció, fesztivál vagy esemény alkalmával találkozhatunk ilyenfajta szolgálattal. Éppen ezért az egyik probléma, amellyel szembe kell néznünk: az önkénteseink számának csökkenése. A 9 órás tevékenységünk, illetve a folyamatosan növekvő telefonhívások, e-mailek és chat felkérések száma mintegy 40 személy odaadó munkáját igényeli, jelenleg azonban csak 25–30 fős volontőrcsapatról beszélhetünk. Emellett anyagi problémáink is vannak, hiszen számos hazai és külföldi támogatás megszűnt, illetve a tavasszal lezajlott választásokat követően a beadott pályázataink is még elbírálásra várnak. A helyzet nehéz, viszont a telefonhívások azt sugallják, hogy az embereknek igenis szüksége van az ilyen jellegű beszélgetésekre. Így mi továbbra is minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy folytassuk azt, amit 25 évvel ezelőtt elkezdtünk – magyarázták a szervezetben.
