2026. július 3., péntek

Egy éves a Vajdasági Magyar Plénum

Indulni kívánnak a nemzeti tanácsi választásokon

Szimbolikusan az alacsony vízállású Topolyai-tó partján hirdette meg sajtótájékoztatóját a Vajdasági Magyar Plénum annak apropóján, hogy egy évvel ezelőtt jegyezték be hivatalosan mint független nonprofit civil szervezet. A VMP tagjai ismertették a szervezet azon eredeti célkitűzését, hogy a múlt év heves egyetemista tüntetései mellett kívántak állást foglalni, támogatva azt. Csányi Erzsébet alelnök szavaival azt a tarthatatlan helyzetet igyekezett a VMP a kiállással orvoslni, hogy a vajdasági magyarság egységes módon nem volt képes a tüntetés mellé állni. Surányi Zoltán, a VMP elnöke arról is szólt, hogy a szervezet egyfajta integratív erő szeretett volna lenni a vajdasági magyar politikában. 

– Annak ellenére is, hogy a VMP nem politikai párt, csupán egy civil szerveződésként szeretné kifejteni a véleményét különböző politikai kérdésekben. A VMP már a kezdetektől a támogatásáról biztosította a Tisza pártot – mondta többek között az elnök.

Dr. Cservenák Péter alelnök kiemelte, hogy az áprilisi magyarországi választások előtt a vajdasági magyar politikai élet szinte egységesen a FIDESZ-t támogatta, és ezt az egyszólamúságot kívánták megbontani. Surányi Zoltán emlékeztetett arra, hogy a REM-nek, az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testületnek milyen fontos szerepe van egy közösség életében, amennyiben az megfelelően végzi a dolgát, és ellenőrzi a médiumokat. Dr. Cservenák Péter pedig az ennek kapcsán rámutatott a nemzeti tanácsok működésének a fontosságára, és hogy a soron következő választásokon szeretnének jelen lenni.

– Mi első sorban a szerbiai egyetemisták tüntetése mellet kívántunk kiállni, de ők kijelentették, hogy nem tartozik az érdekeltségi körükbe a nemzeti tanácsi választás. Felvettük a kapcsolatot magyarországi egyetemista a szervezetekkel is, és az elveinkkel megegyező programmal rendelkező párttal. Célunk az volt, hogy egy széles frontot indítunk a nemzeti tanácsi választásokon a VMSZ-szel szemben. Ez magába tömörítette volna a független értelmiségieket, a civil szervezeteket és a magyar előnevű pártokat. Sajnos azonban puccsot hajtottak végre – mondta el Surányi Zoltán.

Dr Cservenák Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazásra jogosult polgárok ellenőrizzék le, hogy rajta vannak-e a kisebbségi névjegyzéken. Ezt akár a Plénum facebook oldalán megtalálható linken keresztül is megtehetik. A sajtótájékoztatón arról is szóltak, hogy felül lesznek vizsgálva a Magyarországról a Vajdaságba utalt támogatások, hogy mely beruházások voltak azok, amik az itt élő közösség érdekeit szolgálták, és melyek csak egy szűk rétegét.

Csányi Erzsébet rámutatott, az előttünk álló a nemzeti tanácsi választásokon a Plénum hitelességét az elmúlt egy év történései, a markáns erkölcsi tartás biztosítja, az elveik mellett történő kitartás, amely garantálja azt, hogy nem „holmi ex VMSZ-es haszonleső társulat” tagjai. Surányi Zoltán végül kiemelte, hogy a nemzeti tanácsi választások programjában első sorban az oktatásra, a kultúrára, a tájékoztatásra és a nyelvhasználatra helyezik a fő hangsúlyt. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Csányi Erzsébet, Surányi Zoltán és dr. Cservenák Péter (Fotó: Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)