A tudatos hulladékgyűjtés és -kezelés, valamint a települések mellett éktelenkedő illegális szemétlerakók felszámolása nemcsak környezetvédelmi prioritás, de minden helyi lakos érdeke. Topolya községben a hulladékgazdálkodásban illetékes Komgrad Kommunális Közvállalat néhány éve a falvakban is bevezette a zöld kukás rendszert, vagyis a kommunális szemét kétheti elszállítását. A következő lépés az újrahasznosítható műanyagot, papírt és textilt gyűjtő kék kukák használatba helyezése. A helyi közösségek a háztartások túlnyomó többségében már szétosztották a tárolókat, a rendszert várhatóan ősztől indítják. Ezzel a falvakban is hetente ürítik majd a kukákat a közvállalat teherjárművei – közölte Domány Dudás Diana igazgatónő, aki arról is szólt, hogy Topolyán tíz helyszínen helyezték ki a növényi maradékot gyűjtő barna színű tárolókat.
– A kék kukák ürítésének indítása a falvakban több tényező összehangolásán múlik, hiszen egy regionális hálózat részeként működtetjük a szemét begyűjtését és elszállítását. Más költségekkel is számolnunk kell majd a békovai Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. felé az átadott hulladék tonnája után, valamint a gépparkunk üzemanyagköltségei kapcsán is. Mindenképpen szeretnénk egységes díjszabást meghatározni alapítónkkal, az önkormányzattal egyeztetve az egész község területére, hiszen jelenleg Topolyán és a falvakban más az elszámolási rendszer. Ehhez nagy eséllyel alapul vesszük a szomszédos községek tapasztalatait – kezdte a beszélgetést a Komgrad igazgatónője, aki azt is hozzátette, hogy ugyan már tudatosabbak a polgárok, de azért van még min javítani. Például fokozatosan kellene ügyelni arra, hogy a háztartási hulladékot gyűjtő zöld kukákba ne kerüljön más anyag, ahogyan az új barna tárolókba sem a komposztálható, növényi hulladékon kívül. A szelektív tárolókat, köztük a barna kukákat a következő utcákban találják meg a polgárok: a Corvin Mátyás és a Timoki utcák sarkán; a Tito marsall és a Lenin utcák találkozásánál, a trafiknál; a Széles, a Palánka, a Malom utcákban; a Szent István utcában, az egészségháznál; az Edvard Kardelj utcában, a keleti temetőnél; Mićunovón, a Pavle Mićunović utcában; a vásártérnél, a Cufinál; valamint a Goce Delčeva utcában, a játszótérnél.
– A barna szeméttárolókra azon topolyai háztartások figyelmét hívnám fel, amelyeknek nincs lehetőségük komposztot kialakítani. A barna tárolókba kizárólag növényi hulladékot várunk, illetve tojáshéjat, az állati eredetű ételmaradékot nem. De egyebek mellett a banán- és a burgonyahéjat, az ételmaradékot, a lenyírt füvet és a gallyakat is bele lehet tenni. Nem titkolt szándékunk népszerűsíteni a komposztálást. Felhívnám a környéken lakók figyelmét arra, hogy a barna tárolókat még véletlenül sem a műanyagnak vagy a textilnek helyeztük ki – hangsúlyozta Domány Dudás Diana, aki beszélt arról is, hogy az újrahasznosítható, jótékony céllal elajándékozható textil számára kihelyezett rózsaszín kukát a közelmúltban feltörték a közvállalat székháza előtt.
– Nagy megdöbbenésünkre csaknem három hete egy vagy több ismeretlen elkövető szétfeszítette a rózsaszínű konténert, feltehetően a tartalmát szerette volna elérni. A tárolót azért helyeztük el, hogy a még használható textilekkel a rászorulókon segítsünk. Még szomorúbbak vagyunk akkor, amikor a szépen megőrzött textíliák közé felelőtlen egyének nyúlós, folyékony vagy romlott állagú szemetet dobnak be. Akkor sajnos mindaz, ami a tárolóban addig volt, és valakinek jól jött volna – egy jótékonysági szervezeten keresztül, esetleg az Otthon Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézetében –, menthetetlenül a szeméttelepre kerül – fejezte ki sajnálatát az igazgatónő, aki arról is szólt, hogy bizonyos egyének gyakran a konténerek mellé helyezik ki a szemetüket.
– A régi berögződött szokásokon változtatni nem egyszerű, és úgy gondolom, hogy idő kell hozzá, ezért igyekszünk türelemmel hozzáállni a problémás esetekhez. A Komgrad egyik célja a tudatosabb szemétkezelésre nevelés, és reméljük, hogy ezt idővel elérjük – nyilatkozta Domány Dudás Diana.

Nyitókép: A barna tárolóba kizárólag növényi hulladék tehető (Komgrad Kommunális Közvállalat)