2025. május 6., kedd

Fókuszban a mocsári teknős

Rekordszámú alkotás az Arcus idei rajzpályázatán

Az Arcus Környezetvédő Egyesület a Föld napja alkalmából több éve hirdeti meg az általános iskolások számára a nemzetközi természetismereti rajzpályázatát, amelynek idei témája a mocsári teknős és annak élőhelye volt. A határokon átívelő pályázatra 288 alkotás érkezett Szerbia és Magyarország területéről, az I–II. osztályosok korcsoportjába 102, a III–IV. osztályosok esetében 98, az V–VIII. osztályosokéba pedig 88 pályamunka érkezett. A Sutorović Edita okleveles biológus, Mészáros Csilla természetfotós és Sihelnik Ágnes amatőr képzőművész, pedagógus alkotta zsűri különböző szakmai szempontok alapján hozta meg döntését a helyezéseket illetően. Sihelnik Ágnes, a zsűri elnöke elmondta, örömmel látták, hogy a gyerekek változatos technikákkal dolgoztak.

– A pályázatra az idén többek között kollázsmunka érkezett, ezenkívül főként a színes ceruza és filc kombinációját választották, emellett pasztellkrétával, temperával, víziszinessel, sőt olajpasztellel készült rajzokat is zsűriztünk. A szempontok mindhárom zsűritag részéről mások voltak, Sutorović Edita a szakmai részét értékelte, Mészáros Csilla azt, hogy magában a kompozícióban mennyire érvényesül a téma, én pedig a rajzok kidolgozását, a technikák változatosságát vettem figyelembe. A díjátadón is elmondtam, a szakma mindig üti a művészetet, ugyanis a mocsári teknősnek megvan a külleme, és ami ettől eltért – bármennyire is volt szép a rajz –, azokat nem választhattuk a díjazottak közé. A pályázat célja a figyelemfelkeltés egy-egy élőlény, növény iránt, az idei pályázat esetében a mocsári teknőst választottuk, habár nem nagyon ismerjük, pedig őshonos fajról van szó, amelyik itt él a környékünkön. Veszélyt jelent rá az élőhelyhiány, például az akváriumból szabadon engedett, már megunt ékszerteknős, ami képes kiszorítani ezt az őshonos fajt élőhelyéről. Tulajdonképpen nem pusztán kiszorítja a mocsári teknőst, habár élőhely- és táplálékkonkurens, hanem képesek kereszteződni is, ezáltal hibrid fajokat hoznak létre, ami már nem tiszta mocsári teknős – nyilatkozta a zsűri elnöke.

Az értékelés alapján az I–II. osztályosok kategóriájában Mester Norina, a III–IV. osztályosok közül Csikós Vivien, az V–VIII. osztályosok korcsoportjában Johanidesz Petra érdemelte ki az első helyezést. A pályázatot Topolya község önkormányzata és a Művelődési Ház támogatta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A zsűri a díjazottakkal (Sihelnik József felvétele)