2024. október 3., csütörtök

Mézvásár és mézszentelő Topolyán

A klímaváltozás hatásai a méhészeket is sújtják

A Topolyai Napok rendezvénysorozatnak évek óta az egyik elmaradhatatlan „állomása” a mézvásár. A topolyai méhészek már a ’30-as években tartottak hasonló rendezvényt, így ha azt feszegetnénk, mi volt előbb, a mézvásár lenne a nyerő. Az újabb kori mézvásárt már 22. éve tartják meg. Korábban az egykori Beograd, ma Panda áruház előtti tér szolgált a méhészeti termékek bemutatójának és a mézszentelő helyszínének. Az utóbbi években a Rendezvények terén tartják meg. Mirko Spasojević, a Topolyai Méhészegyesület elnöke a megnyitón ezúttal is a hangoztatta a jelmondatot, miszerint „fogyasszuk a mézet táplálék gyanánt, hogy ne kelljen mézet ennünk gyógyszerként”. Saša Srdić, a községi képviselő-testület elnöke nyitotta meg a rendezvényt. Tomik Nimród, a községi tanács mezőgazdasági reszortfelelőse a megnyitón rámutatott arra, hogy a múlt években szembetűnő volt az a fejlődés, amit a méhészek produkáltak. A csomagolás, a felkínált és bemutatott termékek mind-mind magas színvonalat tükröznek, ami örvendetes. Azt is elmondta, hogy az egyik sátor az idén üresen maradt. Német István és felesége, Ilona ismert topolyai méhész volt, meghatározó személye a közösségnek. Német István a községi egyesület közgyűlésének volt az elnöke, sajnos már az élők sorában a házaspár. A megnyitóbeszédeket követően ft. Szakály József címzetes prépost, topolyai plébános és Srbislav A. Stojanov ortodox plébános szentelte meg a mézet.

A Topolyai Méhészegyesület az egyik legnépesebb egyesület Vajdaságban, mintegy száz tagot számlál. Az önkormányzat is támogatja az egyesület munkáját. Különféle rendezvények aktív résztvevői, jótékonysági akciókon az elmúlt években több száz kilogramm mézet osztottak szét a gyermekeknek, a betegeknek és a rászorulóknak. Részt vesznek a fásítási akciókban, a mézelő növények elültetését is segítik, az óvodákban és iskolákban a beporzást végző hasznos kis rovarok tartásának népszerűsítésével a környezettudatos életmódot is propagálják. Mirko Spasojević azt is elmondta, hogy tavaly vásároltak nagy kapacitású méhviaszolvasztó gépet, s ezt minden egyesületi tag használhatja. Emellett nagy kapacitású olvasztógép szintén rendelkezésre áll, a mézet így minőségromlás nélkül olvaszthatják. Az egyesület elnöke közölte, az utóbbi évek közül az idei volt a legrosszabb a méhészek szempontjából. A klímaváltozás, a csapadékhiány megtette hatását, kevés mézet gyűjtöttek be.

A mézvásár megnyitóját a Vuk Stefanović Karadžić Szerb Művelődési Központ, a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ és a Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény aprócska növendékeinek fellépése tette ünnepélyesebbé. Az esős idő ellenére nagy volt az érdeklődés. Az üvegekből aranyló vegyes virágméz, a kicsit „sápadtabb” akácméz, „hóka” repceméz és más finomságok csábítottak. A pergetett és a lépes mézen kívül kézműves termékeket is vásárolhattak a jelenlévők. A hagyományos mézeken kívül a különféle ízesítésű, többek között csokoládés, mentás, földimogyorós, ánizsos, bodzás mézeket, és mézes pogácsát, likőrt, pálinkát, bort is meg lehetett kóstolni.

Nyitókép: Ft. Szakály József topolyai plébános szentelte meg a mézet (Tóth Péter felvétele)