2024. május 9., csütörtök

A szakmák sztárjai

Topolyán szervezték meg a 17. Szakma Sztár Fesztivál második vajdasági elődöntőjét

A topolyai diákok mellett Temerinből, Nagybecskerekről, Adáról is érkeztek középiskolások, összesen huszonketten, a Magyar Nemzeti Tanács partnerségével megszervezett magyarországi Szakma Sztár Fesztivál második vajdasági fordulójára, amelyet a Sinkovics József Műszaki Középiskolában bonyolítottak le. Ezúttal műszaki informatikus, autószerelő, szoftverfejlesztő és -tesztelő, fodrász és kőműves szakos diákok tesztelték a tudásukat, négy középiskolából. A megjelent vendégeket, a versenyzőket és a tanárokat Lengyel Emese, az iskola igazgatónője köszöntötte, majd dr. Námesztovszki Zsolt, az MNT Oktatási Bizottságának elnöke üdvözlőbeszédében elmondta, hogy kiemelt fontosságú a vajdasági magyarságot érintő oktatási rendszer támogatása, a szülők és a diákok, illetve a tanárok motiválása. Ezt a célt szolgálja a tanulmányi versenyekre történő felkészülés is.

– A Szakma Sztár Fesztivál a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával valósul meg, vidékünkön az MNT partnerségével, Magyarországon a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében. Ez a tanulmányi verseny azon társadalmi igényeinkhez is illeszkedik, hogy a különböző területeken szakértőkre van szükségünk a közösségünk gördülékeny működése érdekében. Mivel az egész verseny koncepciója Magyarországról indult, illetve ott lesz a döntője is, olyan plusztudást is átad a diákoknak a felkészülési folyamat alatt, amivel szélesíthetik szakmai felkészültségüket. Emellett a tanév folyamán kevés lehetőség és esély adódik a tehetséges gyerekekkel való foglalkozásra, ez a verseny ezt a hiányosságot is igyekszik orvosolni. Az informatikához köthető szaktudás, a műszaki szakmák tapasztalataink szerint ígéretes jövővel kecsegtetnek a pályakezdőknek, ugyanakkor például szakképzett kőművesből hiány is mutatkozik – tudtuk meg dr. Namesztovszki Zsolttól, mint ahogy azt is, hogy a versenyre a szoftverfejlesztői és -tesztelői szak diákjai jelentkeztek a legtöbben. Azok a diákok, akik sikeresen veszik az akadályokat a vajdasági elődöntőben, a magyarországi középdöntőbe jutnak, ami után áprilisban szervezik meg a döntőt.

A tanulók Topolyán teszteket töltöttek ki, amelyekkel kapcsolatban Muhi Melindától, az MNT munkatársától hallhattak instrukciókat.

– A diákok két csoportban töltötték ki a feladatlapokat, az egyik teremben a szoftverfejlesztő és -tesztelő szak diákjai foglaltak helyet, akiknek erre 180 perc állt a rendelkezésükre. A másik teremben a kőművesek, a fodrászok, a műszaki informatikusok és az autószerelők kaptak lehetőséget megválaszolni a kérdéseket, amire szakoktól függően 90, 120, 150, illetve 180 percet szánhattak. A teszteket csupán kóddal kellett ellátni, a nevet, az iskola nevét és a felkészítő tanár nevét tartalmazó boríték lezárt formában kapott helyet a tesztet is tartalmazó fóliában. Voltak szöveges feladatok, karikázós és számolós példák is – mondta el Muhi Melinda, majd bemutatta a teremben felügyelő tanárokat is.

Az MNT füzettel, vízzel, üdítővel, némi harapnivalóval ajándékozta meg a versenyzőket. Lengyel Emese igazgatónő kiemelte, hogy azért is fontos lépés ez a verseny a vajdasági tanulók számára, mert a felkészülésre szolgáló tananyagon keresztül betekintést nyerhettek több különböző szakma magyarországi tantervébe, hogy ott milyen támpontok, kapaszkodók mentén tanítják a szaktanulókat.

– Nem titkolt szándékunk ezzel a versennyel is felhívni a végzős általános iskolások és a szülők figyelmét a szakmai tudás, a szakmák hatalmas értékére, hiszen stabil megélhetést és biztos felnőttkort nyújthatnak. Sajnos az utóbbi időben nagyot zuhant a szakmák becsülete, nem csak nálunk, egész Európában. Vannak olyan mesterségek, amelyekben ma már egyszerűen nem lehet találni szakembert, szaktanárt sem, nemhogy jó mestert. Így például hatalmas hiány mutatkozik a gépészet és a fémfeldolgozás területén, nincsenek lakatosok, fémesztergályosok, forgácsolók, kihalófélben van az asztalosszakma. Az a tapasztalatunk, hogy kevés végzős általános iskolás dönt a mellett, hogy szakmát tanuljon, ezért vannak olyan szakirányok, amelyeket kénytelenek voltunk megszüntetni, mert a gyerekek egyszerűen nem érdeklődnek iránta – hívta fel a figyelmet Lengyel Emese igazgatónő.

Topolyán huszonkét diák töltötte ki a Szakma Sztár Fesztivál elődöntőjének tesztlapjait (Lakatos János)

Topolyán huszonkét diák töltötte ki a Szakma Sztár Fesztivál elődöntőjének tesztlapjait (Lakatos János)

Nyitókép: A Szakma Sztár Fesztivál topolyai elődöntőjének megnyitója (Lakatos János)