A gyógyászat ma a vegyészet egyik ága, hatalmas tudásanyag és fölkészült szakmai apparátus áll mögötte, ami nem meglepő, hiszen a gyógyszeripar az egyik legjövedelmezőbb iparág. Az őseink által alkalmazott természetes gyógymódokról szóló tudás már a múlté, de ez a gyógynövények használatáról is mindinkább elmondható, pedig a vegyi üzemekben előállított gyógyszerek egyik alapanyagát szolgáltatják.
Kórizs József és Fehér Etelka a gyógynövényekről és a népi gyógyászatról a bácsfeketehegyi könyvtárban megtartott előadásukban bepillantást nyújtottak az emberiség eme, generációkon át őrzött ősi tudásába.
Fehér Etelka a vidékünkön ismert számtalan gyógynövény közül azokat sorolta fel, melyeket a legtöbb betegség gyógyítására használnak. E sor élén vitathatatlanul a kamilla áll. A teljesség igénye nélküli fölsorolásban ide tartozik még a fodormenta, a citromfű, a kakukkfű, a zsálya, a fodormenta, a cickafark, az orbáncfű stb. A belőlük készült tea vagy teakeverék elkészítésénél sokan tévednek, mert nem szabad forralni ezeket a növényeket. A kamillatea elkészítésének a szabálya például a következő: egy-két evőkanál szárított kamillát leforrázunk, majd állni hagyjuk a forró vízben egy ideig, és leszűrjük. Vannak olyan gyógynövények, melyeket nem kell forrázni. A fehér mályvát például szobahőmérsékleten kell áztatni 2-3 órát. Az intenzív földművelő vidékeken a szedésnél is vigyázni kell, az út menti porlepte és gyomirtóval lepermetezett gyógynövények nem alkalmasak teafőzésre.
Kórizs József a népi gyógyászatról beszélt a könyvtárat színültig megtöltő közönségnek. Az emberek azt használták gyógyulásuk reményében, ami a rendelkezésükre állt, nemcsak növényi, hanem állati eredetű anyagokat is. A betegek elkeseredésükben a bábához vagy az orvoshoz fordultak, s nem válogattak: hogy a fájdalomtól megszabaduljanak, hajlandók voltak bármit megtenni. Egyes dolgoknak valóban gyógyító hatása volt, másoknak semmi, de olyanok is akadtak, amivel valószínűleg több kárt okoztak, mint hasznot. Fogfájás ellen ajánlott egyik gyógyszer a lyukas fogba tömött, a pipa aljáról összevakart pipamocsok volt, az ijedt, síró gyerekkel szenes vizet itattak. Kórizs József gyógyszerészként azonban fölhívta a figyelmet a placebo effektusra is, a kigyógyulásba vetett szilárd hit ugyanis már fél siker az egészség felé vezető úton. Mint mondta, Kishegyes község három településén valamikor egyetlen orvos volt, aki csak a súlyosabb esetekhez juthatott el. Ma tapasztalatai szerint az emberek döbbenetesen sok gyógyszert fogyasztanak.
