Drasztikusan megnövekedett a tűzesetek száma az elmúlt időszakban. Az országban június elsejétől több mint négyezer esetet regisztráltak. A szabadtéri tüzeknél a veszélyt egyrészt a száraz aljnövényzet jelenti, amelyben könnyen és gyorsan terjed a tűz. Másrészt kockázat az emberi gondatlanság is, a szabadban keletkezett tüzek 99 százalékát ugyanis emberi tevékenység okozza. Juhász Vilmos tűzvédelmi szakember szerint a károk akkor előzhetőek meg a legkönnyebben, hogy ha tisztában vagyunk a tűzmegelőzés alapvető szabályaival.
– A nyári időszakban a térségünkben a legtöbb tüzet a meleg okozta. Mivel folytatódik a kánikula, a hét hátralevő részében is több riasztásra számítunk a megszokottnál. De a villámlásokkal kísért viharokkor is megemelkedik a riasztások száma. Mégis a legtöbb esetben az ember a felelős a kialakult tűzesetekért. A leggyakoribb eset, mikor egy eldobott cigarettacsikk begyújtja a száraz aljnövényzetet – részletezte a tűzvédelmi szakember az okokat. A legfontosabb, hogy aki észleli a szabadtéri tüzet, az pontos helymeghatározással azonnal riassza a tűzoltókat. Nemcsak a szabadtéri tüzek, hanem a lakástüzek száma is megszaporodik a nyári hónapokban. Sokan nem is sejtik, mekkora veszélyt hordoz magában a megemelkedett hőmérséklet.
– Ha már eleve a levegő és az anyagok hőmérséklete magasabb, akkor könnyeben begyulladnak. Az ingatlanok esetében viszont jellemzően elektromos okokra, főzésre, dohányzásra vagy kerti égetésre vezethetők vissza a balesetek. A nyári hónapokban a meghibásodott klímaberendezések is gondot okozhatnak, de ezek az esetek nem gyakoriak – sorolta a kockázati tényezőket Juhász Vilmos. Szabadkán és környékén nagy általánosságban a szakemberek tapasztalata az, hogy a lakosok kiemelten figyelnek a tűz okozta károk megelőzésére, ezért elenyésző számban regisztrálnak ilyen eseteket. Mégis magasabb ez a szám az év többi szakaszához viszonyítva. Leginkább a nyári hónapokban találkoznak olyan esetekkel, amikor az ingatlan tulajdonosa nincs otthon, mert elutazik hosszabb időre. Ezért a tűzvédelmi szakember arra figyelmeztet, hogy ilyen esetekben azokat az árammal működő eszközöket, aminek a működésére nincs feltétlen szükségünk, húzzuk ki a konnektorból. Pontosan a váratlan esetek kockázata miatt sokan döntenek úgy, hogy ingatlanbiztosítást kötnek. Ahogy Paróczi Pál, az egyik biztosítótársaság munkatársa fogalmaz, a nyári időszakban van a fő szezonja az ingatlanbiztosítások megkötésének. Mivel a lakásbiztosítás egy olyan pénzügyi védelmet nyújt, amely az ingatlanban és az ingóságokban keletkező károkat téríti meg különféle káresetek, például tűz, csőtörés, vihar, betörés vagy egyéb váratlan események esetén, ezért az emberek egy része minden évben újraköti biztosítását. Paráczi Pál a legutóbbi esetéről is beszélt lapunknak, ahol egy családi otthon vált lakhatatlanná egy váratlan tűzeset miatt.
– Szerencsére az ingatlanra kötöttek biztosítást. Az ilyen esetekben mindig megtörténik egy szakbizottság általi kárfelmérés. Majd ennek alapján döntenek a kifizetendő összegről. Az említett esetben konkrétan 12–13 ezer eurót fizetett a biztosító. Ebből lényegében fedezni tudták a lakóépület felújítását – részletezte az esetet a biztosítási szakember.
Egy hazai biztosító szakembere, Brigita Kupusarević elmondta, hogy egy tűzkár esetében a biztosító mindig figyelembe veszi azt, hogy hány négyzetméterre van fedezet. Egy családi ház esetében bruttó és nettó négyzetméter van, míg a lakásoknál a nettót nézik, mert ott a bruttó az maga az épület tömb, így más a négyzetméternek a fedezete. Figyelembe veszik azt is, hogy milyen anyagból épült az ingatlan, vannak-e egyéb rizikó faktorok. Például egy nagyobb fa szerkezet nagyobb veszélyességi faktorral is jár. De számos egyéb tényezőtől is függ az előirányzott összeg.
– A tűzesetnél van egy keretösszeg, amit akkor kapunk meg, amikor a biztosítási ajánlatot készítjük el. Baj esetén ez szolgál alapul annak az összegnek, amikor megtörténik a kárfelbecslés. Tehát a kifizetendő összeg mindig a keletkezett kár nagyságától függ, mert baj esetén nagyon fontos, hogy mekkora összeg fedezi az otthonunk helyreállítását – részletezte Brigita Kupusarević, akinek nemrégiben szintén volt egy tűzkár okozta biztosítási esete.
– A tető és a ház annyira leégett, hogy az otthon lakhatatlanná vált. Ebben az esetben, ha a teljes körű biztosítást választották, akkor hat hónapig fizeti a biztosítótársaságunk a házbért – tette hozzá a szakember. A nyári hónapokban nemcsak a tűzesetek száma szaporodik meg, de a viharoké is. Szabadkát az elmúlt hónapban több vihar is érte, így sok ügyfelük fordult a biztosítótársasághoz a károk bejelentésével. Ezeket szintén fedezi a biztosító, ezért megéri biztosítást kötni – szögezte le a biztosítási szakember.
Ha valaki nem szeretne egész éves biztosítást kötni, csak egy meghatározott időszakra, arra is lehetőség van a biztosítótársaságoknál. A szakemberek szerint leginkább akkor élnek ezzel a lehetőséggel az emberek, ha rövidebb vagy hosszabb utazást terveznek. Brigita Kupusarević szerint nagyon megoszló azoknak a száma, akik biztosítást kötnek. Szabadkán azt tapasztalják, hogy a lakosság körülbelül fele köt biztosítást, főként a fiatalabb korosztály. Ők is leginkább új ingatlan megvásárlása vagy a régi felújítása után.
