2025. május 20., kedd

Elektromos áram tejipari melléktermékből

A szabadkai vízművek biogázzal csökkentené az áramköltségeit

A növekvő energiaigény és az áram árának folyamatos emelkedése új kihívások elé állítja a közüzemi szolgáltatókat is. A szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat már több mint egy évtizede foglalkozik azzal, hogy a szennyvíz kezeléséből származó melléktermékeket hasznosítva saját elektromos áramot termeljen. Most új szakaszába lépett ez a törekvés, a vállalat a tejipari melléktermék bevezetésével növelné az energiatermelés hatékonyságát.
A közvállalat 2010 óta állít elő elektromos áramot a városi szennyvíztisztító telepen, ezáltal jelentősen csökkentve az áramvásárlásra fordított kiadásait. Sugár György, a szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat igazgatója elmondta, jelenleg az intézmény saját energiaigényének mintegy 20 százalékát fedezi ilyen módon.

– A biogáz egy környezetbarát energiaforrás, amelyet szerves anyagok, például élelmiszeripari melléktermékek, iszap vagy trágyaféleségek bomlása során állítanak elő. A lebontási folyamatot speciális baktériumok végzik oxigénmentes környezetben. A folyamat végén olyan gáz keletkezik, amely főként metánt és szén-dioxidot tartalmaz, ezt nevezzük biogáznak – magyarázta az igazgató.
A biogázból hőt és elektromos áramot is elő lehet állítani. A szabadkai létesítmény már régóta használja ezt a technológiát, most azonban új alapanyaggal, tejipari melléktermékkel kísérleteznek. A cél az, hogy a meglévő szennyvízből nyert biogáz mellé olyan külső, szerves eredetű anyagot vonjanak be, amellyel tovább lehet növelni az áramtermelést.
– A szennyvíz mellett most már tejipari melléktermékből is állítunk elő áramot. A szennyvíz iszaptartalmától függ, hogy mennyi energiát tudunk kinyerni. Szabadkán megállapodtunk a tejgyárral, hogy a mellékterméket a víztisztító veszi át. Ez mindenki számára kedvező, mivel nekik nem kell fizetni az elszállításért és az ártalmatlanításért, mi pedig elektromos áramot tudunk előállítani belőle – tette hozzá Sugár György.

A városi vízművek éves áramköltsége jelenleg 170–180 millió dinárra tehető. Az új eljárások révén ezt jelentős mértékben szeretnék csökkenteni. – A célunk, hogy ne csak az áramigényünk 20 százalékát fedezzük saját forrásból, hanem akár ennek a kétszeresét is elérjük – fogalmazott az igazgató.
A vízművek igazgatója ismertette, terveik között szerepel, hogy minél több beszállítóval kössenek szerződést. Hozzátette, nem a tejipari melléktermék az egyetlen anyag, amelyre kiterjesztenék a programot. Mint mondta, azonban nem használható minden szerves anyag biogáz előállítására. – Jelentkeztek más cégek is, például húsfeldolgozó üzemek, és felajánlották a termelés során képződött mellékterméküket, azonban ezt nem tudtuk elfogadni, mert szilárd anyagot nem tudunk feldolgozni. Fontos, hogy a feldolgozandó szerves anyag folyékony halmazállapotú legyen – hangsúlyozta Sugár György.

A beruházáshoz nincs szükség külső támogatásra, a vízművek saját költségvetéséből fedezi az új rendszer kiépítését. – A költségek nem jelentősek, két új tartály, négy szivattyú és a szükséges csővezetékek telepítésére van szükség. Várhatóan a beruházás fél év alatt megtérül. A rendszert folyamatos ellátásra kell berendezni, a szerves anyagokat rendszeres időközönként kell adagolni a tartályokba – mondta az igazgató.

A tesztidőszak még tart, a tejipari melléktermékekkel kapcsolatos próbaüzem várhatóan ősszel lezárul. A cél, hogy addigra pontos képet kapjanak arról, milyen mennyiségben, milyen rendszerességgel, és milyen anyagokkal lehet stabilan működtetni az energia-visszanyerést.

Sugár György / Molnár Edvárd felvétele

Sugár György / Molnár Edvárd felvétele

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A közvállalat szennyvíztisztító telepe 15 éve állít elő elektromos áramot / Molnár Edvárd felvétele