A szabadkai piacokon az elmúlt hetekben megjelentek a különféle palánták. A kínálat igen bőséges, és a jelek szerint kereslet is van a fiatal növények iránt, ami azt bizonyítja, hogy habár a piacokon, bevásárlóközpontokban mindent meg lehet venni, sokan még mindig szeretik, ha a kiskertjükben, balkonjukon termett paradicsomot, paprikát a növényről leszakítva, azonnal frissen fogyaszthatják.
Tőcsér Rudolf kelebiai zöldségtermelő a közösségi médiában is eladásra kínál paradicsom- és paprikapalántákat. Vele beszélgettünk többek között arról, hogy mire is figyeljünk oda a termesztés során.
– Régóta foglalkozunk konyhakertészettel. Már a szüleim is zöldségféléket termesztettek, és most közösen vezetjük a gazdaságot, habár nekem emellett van állandó munkahelyem. Tavasszal elsősorban retekkel, salátával, karalábéval vagyunk jelen a piacon, és éppen ezért későbbre szoktuk időzíteni a palántálást. A palánták közül jelenleg paradicsomot és paprikát kínálunk az érdeklődőknek. Volt uborkánk is, de azt már sikerült eladnunk. Valójában a palánta értékesítése csak egy mellékszál a termelésben, ugyanis elsősorban saját magunknak nevelünk palántákat, de mindig többet vetünk, mint amennyire szükségünk van, és a felesleget eladjuk. Mi fólia alatt termelünk paradicsomot és paprikát, és a termést értékesítjük. Számos paradicsomfajta van, és folyamatosan jelennek meg az újabbak, de mi egy ideje szinte csak a Delfin fajtát vetjük, mert bevált, és ezt keresik a piacon is. A Delfin azért közkedvelt, mert nyersen is ízletes, és befőzésre is alkalmas, emellett ellenálló a betegségekkel szemben, és szép a kinézete. A paradicsom termesztésénél oda kell figyelni, hogy megfelelő mennyiségű tápanyag álljon a rendelkezésére, sok szerves trágyát igényel, és fontos, hogy eső után rézalapú vegyszerekkel permetezzük, hogy ne támadják meg a gombabetegségek. Hogy egy-egy tő mekkora termést ad, az sok mindentől függ. Mi a fólia alatt 5–8 kilogrammot számolunk egy tőre, persze szabad földön ennél kevesebbet terem, viszont a Delfinnek nem ideális körülmények között is kiváló a hozama – mondta a termelő.
Paprikából többféle fajtát termesztenek. Hosszúkás, hegyes végű, és rövidebb, tompa végű fajtákat is nevelnek, emellett csípős paprikát is kínálnak a vevőknek. Mint megtudtuk, a tapasztalataik szerint, aki több palántát vesz, az több fajta közül választ, és vegyesen ülteti azokat. A paprika nevelésénél szintén több dologra kell odafigyelni. A paprika a paradicsomnál több kalciumot és káliumot igényel, illetve a levéltetvekre is oda kell figyelni, mert gyorsan elszaporodhatnak a levelein, és terméskiesést okozhatnak.
– Mifelénk május 10-e után vásárolják nagyobb mennyiségben a palántákat, mert az emberek félnek attól, hogy ha korábban ültetik ki, szabad földön az éjszakai lehűlések visszafogják a növénykék növekedését. A paprika esetében körülbelül egy hónappal a palántálás után már megmutatkoznak az első termések, a paradicsomnál viszont ez kicsit tovább tart. Ajánlatos május végéig földbe juttatni a növényeket. Nálunk a fólia alá palántált paradicsom jelenleg már virágzik, ezzel az idén előrébb járunk, mint a korábbi évek azonos időszakában, és reméljük, hogy 1-1,5 hónap múlva már lesz paradicsomunk. Attól függetlenül, hogy a fólia alatt meg tudjuk valamennyire védeni a növényeket, a külső időjárási körülmények kihatnak a termelésre – nyilatkozta Tőcsér Rudolf.
A szabadkai piacokon a fent említett Delfin fajta mellett paradicsomból például Amati vagy éppen az Ökörszív fajta közül választhatunk, és mind a palánták mérete, mind az árak tekintetében nagy eltéréseket tapasztalhatunk. Egy-egy palánta 50–100 dinárba kerül, de bizonyos fajtákért 150 dinárt is elkérnek. A paradicsom mellett a legtöbb helyen paprikát is vehetünk, emellett több árus uborka- és padlizsánpalántát is kínál, ugyanakkor néhány asztalon például dinnye- vagy különféle fűszernövények palántáit is láthatjuk.

Nyitókép: A paradicsom sok tápanyagot igényel / forrás: Facebook