2024. április 29., hétfő

Jó állapotban a gyümölcsfák

Az enyhe tél miatt korábban indult a virágzás

Decemberben úgy tűnt, hogy több év kihagyás után ismét igazi telet tapasztalhatunk vidékünkön, viszont a január és a február rácáfolt erre az elvárásunkra. Szinte nem volt fagy, és a legmagasabb nappali hőmérséklet február egyes napjain megközelítette a 20 Celsius-fokot is. A kellemes időjárás a növényeket is arra késztette, hogy korábban felébredjenek téli álmukból (ha egyáltalán volt lehetőségük lenyugodni), és a gyümölcsfák a megszokottnál korábban kezdtek bimbózni és virágozni. A virágruhába bújt fák szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak, de a gyümölcstermesztők félve figyelik az időjárás-előrejelzéseket, hisz egy esetleges fagy komoly károkat okozhat.
A palicsi Urbán Károly többféle gyümölcsöt termel, és elmondása szerint a gyümölcsösök növényvédelme kihívások elé állítja a termelőket.
– Az almák még csak most kezdenek bimbózni, de az őszibarack, a sárgabarack és a szilva már virágzik, illetve már el is virágzott. Eddig jó volt az idő, így nem vettünk észre semmiféle kárt a növényekben. A legjobb az lett volna, ha igazi telünk lett volna, de február elején már 15–16 fok volt, ami megindította a vegetációt. Egy esetleges jövőbeli fagy veszélyt jelentene a barackokra, körtékre, szilvákra és a cseresznyékre is, míg az almákra jelenleg kevésbé, azok még –2 és –3 fokot is elviselnének. Várhatóan sokkal több kórokozóval találkozunk a jövőben, és az őszibarackoknál, szilváknál már el is végeztük a lemosó permetezést. Az elkövetkező időszakban is nagyobb figyelmet kell fordítanunk a növényvédelemre, ami egyre nehezebb, mivel egyre többféle szert vonnak ki a forgalomból, és a termelők egy része még nem tudja, hogy ezeket mivel lehet pótolni – fogalmazott Urbán Károly.
A ludasi Óvári Zsolt főleg sárgabarackot termeszt, amely elsősorban a korai virágzási ideje miatt a fagy által az egyik legveszélyeztetettebb gyümölcsünk, és a termelők gyakran teljes terméskieséssel kénytelenek számolni.
– A barackfáink egyelőre jó kondícióban vannak. A vegetáció előrehaladott, körülbelül két-két és fél héttel korábban történt a rügyfakadás és a virágzás. Ez aggodalomra ad okot, hisz egy esetleges fagy károkat okozhatna. A múlt heti lehűléstől is féltünk, de szerencsére akkor nem keletkezett kár. A tavalyi terméskiesés miatt a növények több rügyet hoztak, és ha mind megmarad, fennáll a veszélye annak, hogy túl sok termés lesz a fákon. Természetesen azt még nem tudjuk, hogy a beporzás mennyire volt sikeres, és amíg a barackok nem érik el a köröm nagyságot, addig le is hullhat a felesleg. Ha kis barack állapotban van a gyümölcs, akkor még érzékenyebb a fagyokra, és egy enyhe fagy is kárt okozhat. Még nem múlt el a veszély, és ha hihetünk az előrejelzéseknek, április elején még lehetnek fagyok, ilyenre egyébként volt már példa, hisz egyik évben egy április kilencedikei fagy vitte el a termést – mondta a termelő. Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy a faggyal szemben ellenállóbb barackfajták is vannak, viszont ezek termése sem kinézetre, sem ízre nem éri el a hagyományos fajtákét.

Nyitókép: A virágruhába bújt fák szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak / Molnár Edvárd felvétele