2024. április 29., hétfő

Padokkal és székekkel szereltek fel két tantermet

Adományban részesült a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola

A visegrádi Szent György Lovagrend elhivatottan képviseli a testőri, védelmező hagyományokat. Ebből adódóan ahol tudnak, segítenek, anyagiak hiányában inkább szervezés vagy más jótékonyság útján. A mostani kedvezményezettjük a szabadkai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola volt, amely egy németországi műszaki középiskola tantermi padjait és székeit örökölte meg. Némedi Imre, a visegrádi Szent György Lovagrend szabadkai priorja is segítette az adomány kézbesítését.
– A mai világban az egyik sarokköve a lovagrend tevékenységének a jótékonyság. Ha van rá lehetőségünk, akkor megtesszük. Erre az adományra úgy került sor, hogy Németországból, a nyugat-európai nagy priorátusunktól kaptam egy levelet, amiben az állt, hogy van 400 szék és 200 asztal, kell-e? Erre az iskolára gondoltam rögtön, hiszen egy központi iskoláról van szó, ahol nagyon fontos a magyar oktatás fenntartása. Ám amikor a megvalósításra került a sor, akkor merült fel a kérdés, hogy hogyan jut el ide az adomány. Nekünk az a szerencsénk, hogy Varga Szilveszter lovagunk a vámhivatalnál dolgozott nyugdíjaztatása előtt, szívesen segített ennek lebonyolításában. 41 asztal és 54 szék érkezett. Vannak nagy, kétszemélyes asztalok, illetve egyszemélyesek, lévén, hogy ez egy műszaki középiskola adománya Németországból – mondta el a prior.
A Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolába 630 tanuló jár és mintegy 30 tanterem található. Gubić Selken Klaudia, az iskola igazgatónője háláját fejezte ki az adományozóknak és a lovagrend tagjainak.
– Minden adomány sokat segít az iskolának. Két tanterembe tettük ezeket a felszereléseket, az egyikbe 17 kétszemélyes pad került a hozzátartozó székekkel, a másikban pedig 24 egyszemélyes került 24 székkel. Az első váltásban 45 tanuló, a második váltásban pedig minden felsős diák használja ezeket a berendezéseket, akinek órája van ebben a tanteremben. A gyerekek nagyon meglepődtek, ám különösen tetszett nekik. Főleg a kémiateremben, hiszen ezek a kétszemélyes asztalok nagyobbak, mint amit megszoktak, így több helyük van a munkára. Az iskolában ez a tanterem a legnagyobb, ahol fizikát és kémiát adnak elő. Szeretném megköszönni a diákok, a tanárok és a vezetőség nevében ezt az adományt mindazoknak, akik hozzájárultak ehhez – nyilatkozta az igazgatónő.
Megtekintettük ezeket a bútorokat használat közben is, ahol a gyerekek elmondták, nagyon örülnek nekik. Lelkesen mutatták, hogy ezeken a padokon van hátizsákfogas és esernyőtartó, valamint a székek sem nyikorognak a padlón, emellett elmondták még, hogy rendkívül kényelmesek, és billegni sem lehet rajtuk, a széklábak felépítése miatt.
Varga Szilveszter szabadkai lovag volt az a személy, aki szakértelmével megoldotta a berendezések utaztatását.
– Nagyon sok türelem kellett hozzá. Elég bonyolult procedúra volt, hogy ezek az eszközök eljussanak ide, hiszen a németországi lovagok számára idegen volt a határon keresztül való szállíttatás folyamata. Mivel Szerbia unión kívüli ország, így bizonyos akadályokba ütközik a szállítás, ám ebben jártas voltam, lévén, hogy a vámhivatalban dolgoztam és a munkám részét képezték az ilyen feladatok. Szerencsémre Németországban él és dolgozik egy gyerekkori pajtásom, Pentelencsik János, aki fontos szerepet töltött be annak segítése érdekében, hogy ezek a bútorok eljussanak hozzánk. Az adminisztrációt elintéztük, hogy vámmentes legyen, ahogyan a jótékony adományoknak lennie kell, majd egy fuvarozó saját költségén elhozta – mesélte el a részleteket a lovag.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele