Szakmai előadást hallhattak a Magyar Nemzeti Tanács jogászösztöndíjas hallgatói szombaton a szabadkai Városháza dísztermében. A tanácskozást Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyitotta meg. Dr. Veress Emőd, a magyar és a kárpát-medencei jogásztársadalom egyik legnagyobb hatású és tekintélyű jogtudósa, aki egyben egyetemi tanár is, a jogászság és a jogtudományok erdélyi helyzetéről beszélt a kisebbség szemszögéből tekintve.
– Arról tartottam előadást, hogy milyen volt és milyen jelenleg jogásznak lenni Erdélyben. Ez azért fontos, mert egyrészt tanulhatunk egymás tapasztalataiból. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy a határon kívül szakadt nemzetiségek együtt tudjanak működni. A jogászok közti együttműködés nagyon sokrétű lehet, és emellett tanulni is tudunk egymás tapasztalataiból. Szerintem ez egy kitűnő lehetőség arra, hogy megosszuk ezeket a tapasztalatokat, és egyáltalán megerősítsük és fejlesszük a kapcsolatokat – mondta a médiának a helyszínen Dr. Veress Emőd.

Magyarország Kormányának támogatásával az MNT 2021 óta kiemelten támogatja a vajdasági jogászképzést. Az eseményen Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség megbízott elnöke kiemelte, hogy rendkívül fontos szerepet tölt be az ösztöndíj program abban, hogy növelni lehessen a magyar ajkú joghallgatók létszámát.
– A vajdasági magyar közösség versenyképességének növelése szempontjából fontos a joghallgatókat támogató ösztöndíj program. Ez teljes mértékben beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen három év alatt 49 magyar nemzetiségű iratkozott be valamely Szerbiában akkreditált jogi karra. Gyakorlatilag megtöbbszöröztük ennek a lehetőségnek köszönhetően azoknak a számát, akik itthon a jogi pályát választották. Mindenképpen szükség van arra, hogy 10–20 év múlva is legyenek magyar jogászok Vajdaságban, ezért jelentős ez a lehetőség. Nem csak tisztességes anyagi juttatással próbáljuk ösztönözni a fiatalokat, hogy ezt a pályát válasszák, hanem emellett színvonalas előadókat hívunk meg évente néhány alkalommal, hogy előadást tartsanak a joghallgatóknak és az érdeklődő közönségnek – nyilatkozta az Dr. Pásztor Bálint.
Versegi Krisztina, joghallgató a sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy az ösztöndíj nagyon sokat segít a továbbtanulásában, mert kezdő löketet és egy biztos pontot ad a jogi pályán való elinduláshoz.
– Segít a céljaim elérésében. A mi egyetemünkön nincs magyar nyelvű oktatás, van egy terminológiai gyakorlat, ami nagyban segít, hiszen szavakat és kifejezéseket fordítunk le szerbről magyarra, ami által könnyebben meg tudjuk érteni az órákon elhangzottakat – mondta Versegi Krisztina.
Az eseményen részt vett Deli Andor, a Fidesz Európai Parlamenti képviselője is, aki nyilatkozatában kiemelte, hogy fontos a jogérvényesítés tekintetében az anyanyelv használatának lehetősége.

– Ahhoz, hogy a jogainknak érvényt szerezzünk, szükségesek a jogászok. A jogoknak az érvényesítése pedig az intézményeken keresztül tud megvalósulni. Például a nyelvhasználat kérdése. Ha nincsenek magyar bírók, ügyészek, jogászok a bíróságokon vagy a községházán, abban az esetben nehéz érvényt szerezni ezeknek a dolgoknak. Ezért ehhez szükség van arra, hogy megnöveljük a Vajdaságban tanuló és itt maradó jogászok számát, és erre kiváló támogatást nyújt az MNT ösztöndíj programja – fejtette ki Deli Andor.
A jogásztanácskozáson részt vettek a jogtudományi ösztöndíjas hallgatókon kívül a VMSZ államtitkárai és képviselői, az MNT képviselői, valamint vajdasági magyar jogászok is.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele