2025. július 21., hétfő

Létszámkorlátozás nélkül

Tavaly 526 esküvő volt Szabadkán

A múlt héten ünnepeltük a házasság hetét, melynek kapcsán arra voltunk kíváncsiak, hányan kötöttek házasságot tavaly és hogyan alakul az idei időpontfoglalás az anyakönyvvezetőnél. Minderről Kobrehel Aranyka, a szabadkai Anyakönyvi Hivatal anyakönyvvezető-helyettese nyilatkozott lapunknak. Elmondta, hogy Szabadka Város területén tavaly is több esküvőt lemondtak, de ezek száma nem érte el a 2020-as arányt. A tapasztalatok szerint az ifjú párok inkább várnak a házasságkötésük dátumának kiválasztásával, hisz az aktuális járványügyi szabályozások nagyban kihatnak az esküvők megszervezésének körülményeire is. Ezzel együtt az idei évre vonatkozóan már körülbelül 150 pár jelezte házasságkötési szándékát, de természetesen a házasodni szándékozók még több szabad időpont közül választhatnak.
– 2021-ben 526 esküvőnk volt, ami 109-cel több, mint az azt megelőző 2020-as évben, viszont nem éri el a korábbi években jegyzett esküvők számát, ugyanis a koronavírust megelőzően átlagosan 620 házasságkötés volt évente. Tavaly 47 külföldi állampolgár is kötött házasságot itt Szabadkán, és nemcsak magyarországi, horvátországi, vagy boszniai, hanem mongóliai, törökországi, botswanai, csehországi, oroszországi, olaszországi állampolgárok is voltak közöttük. Ilyen esetekben általában a pár egyik tagja helybeli, és sokszor interneten keresztül, vagy külföldi munkavállalás során ismerkedtek meg. Persze szabadkaiak is kötöttek házasságot külföldön, amit azután mi is bejegyeztünk. Tavaly is több esküvőt lemondtak, de nem annyit, mint 2020-ban. Tavaly körülbelül húsz házasságkötést mondtak le, míg tavalyelőtt 120-at. Azt tapasztaltuk, hogy a párok nem szeretnek túl korán időpontot foglalni a házasságkötésükre, inkább megvárták az utolsó pillanatot, amikor már látható, hogyan alakulnak a járványügyi intézkedések – fogalmazott az anyakönyvvezető-helyettes.


Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy a terepen történő házasságkötések egyre népszerűbbek, de ez nem a koronavírus következménye, hisz azt megelőzően is sokan éltek a lehetőséggel tavasszal és nyáron. Kobrehel Aranyka elmondása szerint azt is megfigyelték, hogy a városházán lévő házasságkötések esetében sokkal kevesebben vesznek részt a ceremónián, és általában kisebb lakodalmakat rendeznek a párok.
Az idén már több esküvőt megtartottak Szabadkán, és megkezdődött a tavaszi és nyári időpontok lefoglalása is.
– Eddig 140–160 pár jegyeztette be az esküvőjét, ami a korábbi évekhez képest alacsony, ugyanis ilyenkorra már körülbelül 300 esküvőt be szoktunk írni. Véleményem szerint ez nem azt jelenti, hogy kevés lesz az esküvők száma, hanem hogy mint ahogy említettem, a párok megvárják, hogyan alakul a járványhelyzet a tervezett időpontban. A be nem oltottak csak 20 óráig vehetnek részt a lakodalmakon is, és sokan arra várnak, hogy ez megváltozzon. Szerintünk a tavalyi számot az idén is el fogjuk érni. Nagyon sok szabad időpontunk van még, elsősorban a tavaszi időpontokat kezdték lefoglalni. Számunkra a két húsvétot követően, vagyis májusban indul a szezon, és a május mellett az augusztus és a szeptember a legnépszerűbb a fiatal párok körében – mondta Kobrehel Aranyka, akitől azt is megtudtuk, hogy körülbelül három hónapja nincs meghatározva, hogy hányan vehetnek részt a városházán rendezett házasságkötéseken, viszont a szájmaszk viselése egyelőre mindenki számára kötelező.

Magyar ember Magyar Szót érdemel