Bár az elmúlt években is gondot okozott, nem volt ilyen magas a talajvíz Ludason és a környező falvakban, mint idén. Azokon a településeken is megjelent a talajvíz a kertekben, a pincékben, amelyek eddig nem küzdöttek ezekkel a gondokkal, így Noszán, illetve Ludason is.
– Hajdújáráson mindig is gond volt a belvizzel. Tavaly óta, amikor a sok csapadék miatt egész évben küzdöttek az emberek a talajvízzel, tovább romlott a helyzet, a vízszint egyre magasabb. 1999 óta folyamatosan gond van a belvízzel, de ilyen magas még soha nem volt a szintje – emelte ki Haskó István, a hajdújárási helyi közösség közgyűlésének elnöke. A faluban 5-6 évvel ezelőtt házak dőltek össze, illetve több családi házat is elöntött a víz. Akkor a DTD vízgazdálkodási vállalat tartományi támogatással a faluban útszéli kanálisokat ásott ki, ami jelentős mértékben javított a helyzeten, főként a termőterületeken látszik ez meg, de a pincékben továbbra is feljön a talajvíz. A faluban továbbra sincs ivóvízhálózat, és még ma is az emésztőgödrök jelentik a legnagyobb problémát.
Osztrogonác Simon, a királyhalmi helyi közösség tanácsának elnökhelyettese rámutatott, náluk is hasonló a helyzet, mint Hajdújáráson.
– A gond megoldását Magyarországon kellene elkezdeni, ugyanis ott, a magasabban fekvő területekről kellene a felszíni vizeket elvezetni, hogy a talajvíz ne jöjjön idáig – magyarázta Osztrogonác. A talajvíz miatt az emésztőgödrökkel van a legnagyobb baj.
Osztrogonác Simon elmondta továbbá, hogy az egyik megoldás akkumulációs tavak létrehozása lenne, ahova el tudnák vezetni a belvizet. Ezt a vizet, amikor szükség lenne rá, akár locsolásra is fel lehetne használni.
Ludason eddig nem okozott gondot a talajvíz, tavaly óta viszont egyes területeket teljesen elönt a víz.
– A polgárok nap mint nap felkeresnek minket, hogy elmondják, fizetik a lecsapolási illetéket, a földjükön pedig mégis áll a víz – tudtuk meg Aladics Tibortól, a ludasi helyi közösség közgyűlésének elnökétől. Mint kiemelte, fordultak már a DTD-hez ennek kapcsán, akik pénzhiányra hivatkoztak, ugyanakkor a szabadkai önkormányzatban azt mondták, hogy már átutaltak a DTD-nek egy bizonyos összeget, illetve tartományi illetékességre hivatkoznak.
– A legalacsonyabb fekvésű területeken a pincékben feltört a víz és egyes családi házak veszélybe kerültek, a kutakban az ivóvíz minősége nem változott, egyedül a vízszivattyúkat kellett feljebb emelni – mesélte Aladics, ugyanakkor hozzátette, az általános iskolában folyamatos az ivóvíz ellenőrzése, itt a víz már több hónapja alkalmatlan a fogyasztásra.
