Milan Uzelac elmondta, hogy bár a palicsi szennyvízcsatorna-hálózat akkor ártalmatlannak indult, hiszen csupán két-háromszáz háztartásra tervezték, azóta már több mint ezer háztartást kapcsoltak rá erre a szennyvízelvezető rendszerre, de ezt használják az éttermek, szállodák, valamint a műanyaggyár is. Mint kiemelte, ebből is látszik, hogy éveken keresztül nemcsak a fekália ömlött a Sós-tóba, onnan pedig a Ludasi-tóba, hanem jelentős mennyiségű vegyszer és más, a környezetre káros anyag is. Kiemelte, a mai napig nem tisztítják a palicsi szennyvizet. Véleménye szerint a Ludasi-tó szanálása fontosabb, mint a Palicsi-tó iszaptalanítása.
Milan Uzelac felszólalását nem találta figyelemre méltónak sem a városi tanács képviselője, de a tartományi környezetvédelmi titkárság képviselője sem.
Immáron 34 éve ünneplik a Ludasi-tó napját, ugyanis ekkor került a Ramsari egyezménynek köszönhetően a nemzetközi vizes élőhelyek listájára.
– A Ludasi-tó a madarak költözési útján fekszik, évente kétszer időznek itt a költöző madarak. Ilyenkor van alkalmunk megfigyelni őket, és ez az egyik jelentősége a Ludasi-tónak. Ugyanakkor pedig egy vizes élőhelyről van szó, amelyekből az emberi gondatlanságból fakadóan egyre kevesebb van a világon. Ezért is van gond a világban az ivóvízzel, mert az ember tönkretette a vizes élőhelyeket. Mi azonban ebben az évben a fenntartható területhasználatra szeretnénk koncentrálni, vagyis minél inkább kihasználni a Ludasi-tó adta lehetőségeket a terület fejlesztése érdekében – emelte ki Vesna Vider, a Palics–Ludas Közvállalat szakmunkatársa. Rámutatott, egyre nagyobb lehetőségek rejlenek az öko-, illetve a falusi turizmusban. A Ludasi-tó környékén élő lakók hagyományőrző módon igyekeznek saját szükségleteiket ellátni, ugyanakkor pedig nem ártani a tó élővilágának. Szeretnék, ha a madármegfigyelés idegenforgalmi lehetőség lehetne.
Szekeres Ottó, a Palics–Ludas munkatársa rámutatott, hogy Angliában a természet szerelmesei több pénzt fordítanak a madarak megfigyelésére, mint amennyi befolyik a vadászatból. Véleménye szerint ezt kellene kihasználni, hiszen a Ludasi-tó környékén is számos ritka madárfaj megfordul. Az idegenforgalom e fajtája viszont más területeken is megmutatkozik, hiszen a megfigyelők tartózkodásuk idejére szállást bérelnek, valamint igyekeznek megismerkedni a helyi nevezetességekkel, valamint ételekkel is. Továbbá a szakemberek közül is többen juthatnak álláshoz, hiszen a megfigyelőknek vezetőre is szükségük van.
Vig Lóránd, a tartományi környezetvédelmi titkár munkatársa rámutatott, a titkárság már tavaly is jelentős figyelmet fordított a környezetvédelmi területekre.
– Már a tavalyi évben sikeresen tudtuk támogatni a környezetvédelmi területeket azok fenntartóin keresztül. A tartományi környezetvédelmi alap egy pályázatnak köszönhetően megerősödött és jelentősebb anyagi támogatást juttathatott a fenntartóknak. Reméljük, ebben az évben is így lesz majd – mondta Vig Lóránd.
