Kilenc szakmunkást, többek között szakács-, asztalos- és lakatossegédeket képeznek ki, akik a szabadkai Gerontológiai Központban végeznek majd gyakorlatot az elkövetkező hónapokban, ugyanis az intézmény pályázott arra a projektumra, amit a Nemzetközi Munkaszervezet indított el az olasz állam támogatásával. A projektumot a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Szolgálaton keresztül viszik véghez.
– Ezeknek a projektumoknak az a célja, hogy öt városban, amelyek között Szabadka is szerepel, olyan szakmunkásokat képezzenek, akiknek csupán eddig csupán általános iskolai végzettségük volt, továbbá nem idősebbek 30 évnél – magyarázta Nenad Ivanišević, a Gerontológiai Központ igazgatója. Rámutatott, hogy abban az időben, amikor munkahelyek szűnnek meg, intézményükben projektumokon keresztül idén és jövőre több mint száz személy számára nyílik munkalehetőség.
A Gerontológiai Központ a Nemzetközi Munkaszervezettel és a munkaközvetítő vajdasági és helyi szervezetével tegnap írta alá a szerződést, amikor Valli Corbanese, a Nemzetközi Munkaszervezet belgrádi főtanácsadója, illetve Mirjana Šuljmanac-Šećerov, a munkaközvetítő tartományi szolgálatának igazgatónője Szabadkára látogatott.
Zlatko Panić, a munkaközvetítő szabadkai szolgálatának igazgatója kiemelte, hogy a Gerontológiai Központ mellett ezen a projektumon keresztül még egy vállalat, az Alpa Kft. is képez ki személyeket. Itt is 9 személy tanulhat szakmát. Majd hozzátette, további vállalatokkal folynak a tárgyalások, ugyanis mint azt megjegyezte, az olasz kormány által kiválasztott pénzösszegnek szeretnének helyet találni. Az olasz kormány ugyanis egymillió dollárt szánt erre a projektumra, amit öt városban: Szabadkán, Borban, Požarevacon, Novi Pazarban és Kraljevón valósítanak meg.
A ludasi Kričković Aleksandar több mint egy éve van a munkaközvetítő munkanélküli listáján. Szakmát nem tanult, így a tanácsadója javaslatára iratkozott be erre a képzésre.
– Lakatossegédnek jelentkeztem, de mivel ott már nem volt hely, asztalosnak soroltak át – mondta Aleksandar, aki reményei szerint ez által a képzés által akár állandó munkahelyet is találhat.
Vidaković Biljana már szerzett tapasztalatot a konyhán. Dolgozott szakácssegédként, így a szakképzés bevallása szerint nem lesz idegen számára.
– Dolgoznom kell valahol, ugyanis van már gyermekem, és ma nagyon nehéz a megélhetés. A vagongyárban kezdtem el dolgozni takarítónőként, ám szorgalmas voltam, így a konyhára tettek át. Remélem, hogy a képzés után elhelyezkedhetek majd a Gerontológiai Központban – hallottuk Biljanától, aki hozzátette, nagyon sok fiatal nem kap munkát, az ilyen programok viszont nagy segítséget nyújtanak a számukra.
Tomić Marina már három éve munkanélküli.
– A munkaközvetítő értesített erről képzésről. Nem dolgoztam még konyhán, bár a hétköznapokból vannak tapasztalataim, így szakácssegédnek jelentkeztem – hallottuk Marinától.
– Egy évet bádogosnak tanultam, majd kettőt hegesztőnek, de azt nem tudom megmagyarázni, miért nem fejeztem be az iskolát. Tavaly, amikor kiiratkoztam a középiskolából, jelentkeztem a munkaközvetítőben – hallottuk Arnold Josićtól, aki ezúttal a lakatos segédképzésre jelentkezett, ugyanis véleménye szerint ez után a képzés után könnyebben talál majd munkát.
