– Amikor aláírtuk a szerződést, nem tudtuk, hogy ilyen közel lesz az autóút. Azóta megrepedeznek a falak a rezgéstől. Húsz évvel ezelőtt a földterületből egy részt vettek meg, csak akkora területre tettek ajánlatot, nem az egész telekre – hallottuk Lőrinc Károlytól. Károly már próbált panaszt tenni, illetve kártérítést kérni. De rámutatott arra is, hogy nem kártérítésre lenne szüksége, hiszen hiába javítja meg a házfalakat, a további rezgésektől újra megrepedeznek. Inkább arra lenne szükség, hogy az illetékesek megvásárolják a terület többi részét, hogy el tudjon költözni onnan.
– Süllyed, mozog az egész ház. Igaz, veretfalú, régi, 45 éves házról van szó. Naponta rengeteg, több ezer jármű elhalad itt. Most meg még közelednek is felém – mondta Lőrinc Károly, miközben azt mutatta, hogy a mezsgyekarókat a háza sarkától mintegy fél méterre verték le.
Nem gyakori az ilyen eset. Az útépítő munkásoktól megtudtuk, hogy munkájuk során még nem találkoztak ilyen helyzettel, amikor ennyire közel lett volna egy lakóház a munkálatokhoz. Hogy ebben az esetben mi a teendő, Goran Tomićot, a Szerbia Útjai Közvállalat jogi osztályának vezetőjét kérdeztük.
– Gyakran megtörténik, hogy a munkálatok során nagyobb területet foglalnak el, mint ami szükséges. Amikor befejeződik az építkezés, akkor látszódik csak a valós távolság. Ennek megvizsgálása után lehet csak megállapítani, hogy a lakóház elfogadhatatlanul közel van az úthoz, vagy sem. Ha nagyon közel van, vagyis veszélyezteti az épület épségét, a lakók egészségét, akkor további kisajátítással lehet csak a problémát megoldani. Erre a vizsgálatra ebben az esetben már csak azért is szükség van, mert feltehetően azt a területet, ahol az illető él, nem irányozták elő arra, hogy az autóút megépítéséhez kisajátítsák – magyarázta a jogász.
– Létezik olyan előírás, amely meghatározza, hogy a közúttól milyen távolságban lehetnek lakóházak?
– Természetesen léteznek előírások, de ezek általában azt szabályozzák, hogy a már meglévő út közelében szabad-e házat építeni vagy sem. Gyakran azonban ennek a fordítottja merül fel. Az utak megépítésére először tervet készítenek. A tervezők olyan helyet keresnek az utaknak, ahol általában nincsenek házak és a legszerűbb az útépítés. Egyes helyeken ez lehetetlen, így településeket választanak szét.
– Ebben a konkrét esetben mi a teendő?
– Az illetőnek mindenképpen hozzánk kell fordulnia. Levélben kell megírnia a problémát és elküldeni a közvállalat címére, illetve pontosan le kell írni, hogy hol helyezkedik el a ház, melyik kataszteri községhez tartozik a telek, hányas parcelláról van szó – mondta Goran Tomić.
Lőrinc Károlytól megtudtuk, hogy tegnap már el is küldte a levelet. Feltehetően már ebben a hónapban meglátogatják az illetékesek, hogy felmérjék a helyzetet és remélhetőleg megoldást találnak Károly és édesanyja már évek óta húzódó problémájára.
