Regényrészlettel, verssel, zenével és imával emlékeztek meg tegnap a szabadkai zsidók deportálásának 66-ik évfordulójáról.
Aleksandar Nećak, a szerbiai zsidó hitközségek szövetségének elnöke megemlékező szövegében rámutatott a második világháború alatt a zsidó közösség ellen elkövetett kegyetlenségre, amikor a közösség elvesztette tagjainak 86 százalékát. Ezt a közösséget ki is fosztották. A mintegy 70 évvel ezelőtt eltulajdonított ingatlanok helyzete a mai napig megoldatlan. Kiemelte, bár más vallási közösségek tulajdonának visszaszolgáltatását végzik már Szerbiában, a zsidó hitközség tulajdonáról még mindig nem beszél senki.
Boško Krstić író szólt a szabadkai zsidó hitközség nevében. Személyes élményeiből merített példát a Szabadkát ért veszteségre. Mint kiemelte, nehéz átérezni ezt a nagy veszteséget, hiszen az ember nem teremtetett ekkora fájdalom elviselésére. De érezni lehet, lehetett Szabadkán azt a hiányt, amit a mintegy 4000 holokauszt-áldozat hagyott maga után.
A megemlékezés után a Zsinagóga udvarában felállított emlékműnél koszorút helyeztek el többek között a szabadkai Horvát Konzulátus, a szabadkai Magyar Főkonzulátus, a szabadkai önkormányzat, az észak-bácskai körzet, a Magyar Nemzeti Tanács, a Horvát Nemzeti Tanács, a szerbiai, a nagykikindai, a pancsovai, az újvidéki, a szabadkai zsidó hitközség, a Tito Központ, valamint a szabadkai Nyugdíjas Egyesület képviselői.
