A szabadkai önkormányzat mezőgazdasággal megbízott szolgálata a napokban közvitára bocsátotta a háziállatok tartására és védelmére kidolgozott határozatot, amiben a Szabadka–Palics 2020 fő szabályozási tervéhez igazodva szabályozta a házi kedvencek, az egzotikus állatok, illetve a haszonállatok tartását.
A határozat számos újdonságot tartalmaz, övezetenként szabja meg, hogy hány haszonállatot tarthatnak a polgárok, illetve szabályozza azt is, hogy egy-egy háztartásban hány kutyát, illetve macskát tarthatunk.
– A Szabadka–Palics szabályozási tervhez igazodva Szabadkán, illetve Palicson övezetek megjelölésével határozat korlátozza, illetve teljesen megtiltja az állattenyésztést. Vagyis a polgároknak vagy be kell szüntetniük, illetve csökkenteniük kell ezt a tevékenységüket a piros és narancssárga övezetekben, vagy ki kell költöztetniük azt. Természetesen a rendelkezésünkre áll egy átmeneti időszak, amely során a polgárok alkalmazkodhatnak a szabályozáshoz. A Szabadkához tartozó környező települések viszont nincsenek övezetekre osztva, de itt is pontosan meghatározták, hogy hány patás, páros ujjú patás állatot, baromfit és nyulat tarthatnak a polgárok – magyarázta Mirko Ostrogonac, az önkormányzat mezőgazdasággal megbízott szolgálatának vezetője.
Az állattetemek ügye a másik kérdéses pont, amire felhívták a jelenlevő képviselők a figyelmet, ugyanis a városi határozat szerint a polgárok nem földelhetik el az állattetemeket, hanem azokat az arra kijelölt helyre kell vinni, ahol elégetik őket. Ezt a kérdést azonban még nem sikerült rendezni Szabadkán. Mint arra Mirko Ostrogonac rámutatott, mindenekelőtt állattetem-begyűjtő állomást kellene létrehozni, majd felvenni a kapcsolatot a zombori állattemetővel, ahol szakszerű módon gondot viselnének a tetemekről.
A városi határozat, ami hamarosan a városi képviselő-testület elé kerül elfogadásra, meghatározza a kutyák és macskák számát is egy-egy háztartásban. Vagyis egy lakásban egy mácskát, vagy egy kutyát tarthatnak a polgárok. Amennyiben két macskát, vagy két kutyát szeretne valaki, a tömbház többi lakójának belegyezésére van szükség. A kertes házakban két kutya és két macska tartása megengedett. Pitbull terrier kutyák tartását pedig tiltja a határozat a város egész területén.
Egyik kitétel, hogy a sétáltatás során a kutyáknak szájkosarat kell hordaniuk és a gazdáik csak a sétáltatásra kijelölt helyen sétáltathatják házi kedvenceiket. Ezeket a helyeket még nem jelölték ki, de mint arra Milan Radak, a mezőgazdasági szolgált munkatársa rámutatott, a javaslatot külön terjesztik majd a képviselő-testület elé. A közterületeket pedig tisztán kell tartani. A városi határozat nem csak a korlátozásokat, de a büntetéseket is megszabta.
Ha nem tartják magukat a szabályzathoz – a polgároknak 2500-tól 75 ezer dináros büntetést, míg a jogi személyeknek 5000-től 250 ezer dináros büntetést is kiszabhatnak. A határozat betartását a kommunális felügyelők, illetve megalakulása után a kommunális rendőrség végzi majd.
– Volt arra példa, hogy a város központjától nem messze az egyik háztartásban 1000 baromfit tartott az illető. Most ezt a számot a narancssárga övezetben 150-re korlátoztuk – emelte ki Mirko Ostrogonac. Rámutatott, hogy véleménye szerint a szabályzat javaslata még június folyamán a képviselő-testület elé kerül, így a döntés után 8 nappal már érvénybe is léphet. A polgárok számára 3 hónapot hagynak jóvá, hogy eleget tegyenek a rendelkezéseknek.
Az állatok tartását szabályzó határozat az egzotikus és díszállatok tartását, számát és helyét is korlátozza.
– A javaslat összeállításában mi is részt vettünk. A kisállattenyésztők számára nagyon szigorú volt a korábbi megfogalmazás, ugyanis a városközpontot és Palicsot is piros övezetként jelölték meg, vagyis tiltották a kisállattenyésztést. Javaslatainkkal sikerült egy kicsit enyhíteni ezen a határozaton. Vagyis a kisállattenyésztők hobbi szinten tarthatnak kisállatokat ezekben az övezetekben is – hallottuk Pásztor Jánostól, a szabadkai Kisállattenyésztők Egyesületének elnökétől.
