2024. április 30., kedd

Építsünk együtt

Lokális hálózat a menekültek helyzetének javításáért

Az Építsünk együtt elnevezésű nemzetközi projektum keretein belül a közelmúltban Szabadkán is megalakult azon intézmények hálózata, amelynek célja, hogy a város területére érkező, ideiglenesen itt tartózkodó menekültek helyzetét jobbá tegyék és mindenkor pontos információkkal rendelkezzenek róluk.

A szabadkai befogadóközpontban folyamatosan változik az ott tartózkodó menekültek száma, az elmúlt héten 89-en voltak a központban, köztük 47 kiskorúval. Az itt lévő menekültek között a legnagyobb számban afganisztániak voltak, de rajtuk kívül szíriaiak, irakiak, irániak, pakisztániak is tartózkodtak a szabadkai központban, valamint egy személy Elefántcsontpartról érkezett. Lapunk érdeklődésére Ilija Đukanović, Szabadka Város tanácsának egészségüggyel és szociális kérdésekkel megbízott tagja, az említett intézményhálózat koordinátora mesélt a projektumról.

A menekültek gyermekeinek oktatása a befogadóközpontban zajlik (Fotó: Gergely Árpád)

A menekültek gyermekeinek oktatása a befogadóközpontban zajlik (Fotó: Gergely Árpád)

A Szabadkán megalakult hálózat feladata elsősorban a helyszínen végzett adatgyűjtés, egy olyan átfogó kutatás, amely érinti a migránsok helyzetét és a szabadkai polgárok viszonyát a menekültekhez. Emellett igen fontosnak tartják a közösség informálását a médián keresztül. A Város területén több intézmény is részt vesz az akcióban, a Szociális Központ, az Egészségház, a Kolevka Gyermekotthon, valamint a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat. Emellett számos civil szervezet is nagy szerepet játszik a menekültek helyzetének javításában. Đukanović elmondása szerint az említett intézmények már az eddigiek során is nagy munkát végeztek a terepen, és a saját hatáskörükbe tartozó területen számos feladattal megbirkóztak. A tanácsos fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy az említett intézmények alkalmazottai és a szabadkaiak nagy emberiességről tettek tanúbizonyságot a migrációs válság kezdete óta.

Az említett Építsünk együtt elnevezésű projektumot az Atina Egyesület, a Konrad Adenauer Alapítvány és a Macedóniai Jogászok Egyesülete valósítja meg az Európai Unió támogatásával. A projektum aktivitásai kiterjednek Macedóniára és Szerbiára. Az utóbbi ország területén hat községben (Szabadka mellett Šid, Preševo, Mitrovica, Vranje és Belgrád) alakult a szabadkaihoz hasonló lokális hálózat, elsősorban állami intézmények bevonásával. A projektum célja a menekültek, és közülük is elsősorban a nők és a gyermekek helyzetének javítása. Ez több fázison keresztül valósul meg, kezdve az adatgyűjtéstől, a terepmunkán keresztül az adatok feldolgozásáig, amellyel egy átfogó, pontos képet tudnak nyújtani a jelenlegi állapotokról és a hiányosságokról is. A hálózatban résztvevő intézmények képviselői november folyamán egy képzésen vettek részt, ahol megtanulhatták az adatgyűjtés és -követés pontos módszereit.

A projektumba bekapcsolódott intézmények nagy hangsúlyt fektetnek a menekültek integrációjára. Éppen ezért odafigyelnek a menekültek gyermekeinek oktatására és nevelésére. Szabadkán a gyermekek oktatása, tekintettel arra, hogy egy tranzitállomásról van szó, a befogadóközpontban zajlik. A tanórákra hétfőn, szerdán és pénteken kerül sor. Az alsósok foglalkozásait 8.30 és 10 óra, míg a felsősök részére szervezett foglalkozásokat 10.30 és 12 óra között tartják. A foglalkozásokat a szabadkai oktatási intézmények alkalmazottai vezetik. Emellett egy gyermeksarkot is kialakítottak, ahol a civil szervezetek önkéntesei foglalkoznak a gyerekekkel, és ahol a nyelvtanulás is szerepet kap.

Mindezek mellett Đukanovićtól megtudtuk, hogy a befogadóközpontban készen állnak a télre. A központot a Menekültügyi Főbiztosság működteti, és a kapott információk alapján minden körülmény biztosított ahhoz, hogy az itt tartózkodó menekültek biztonságban érezzék magukat, tiszta és meleg környezet várja őket, és a rendszeres étkeztetésük is biztosítva van. A meleg ételt a Vöröskereszt segítségével tudják biztosítani.