2024. április 27., szombat

„Tudniuk kell, hogy van kire támaszkodni”

Mentálhigiénés tanácsadás Óbecsén a sajátos nevelési igényű gyermekek szüleinek

Múlt héten vette kezdetét az az ingyenes mentálhigiénés tanácsadási program, melyet sajátos nevelési igényű gyermekek szüleinek tartanak szerdánként 17-től 18 óráig Óbecsén a Caritas házban. A foglalkozásokat Ács Gabriella gyógypedagógus vezeti.

– A mentálhigiénés segítő programmal az új kapcsolatok kialakítása a célom, hogy azok az édesanyák, akiknek sajátos nevelési igényű gyermekük van, összebarátkozzanak, kapcsolatokat alakítsanak ki. Jelenleg mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzésen veszek részt a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem szabadkai kihelyezett tagozatán, vagyis levelező szakon, aminek a Szekeres László Alapítvány ad helyet. Májusban zárul a képzés, és annak zárásaként szerveztem meg ezt a foglalkozást. A résztvevő édesanyák és édesapák lehetőséget kapnak arra, hogy kibeszéljék magukból a fellépő problémáikat, illetve megosszák egymással a tapasztalataikat. Hat alkalommal jövünk össze a program szerint, ami több témát ölel fel. Először is megismerkedünk egymással, egy kis önismereti feladaton vesznek részt a szülők. Ezt követi majd az Én mint nő témaköre, majd az Én mint édesanya, melyben megbeszéljük a mindennapokat, a felmerülő problémákat. Beszélgetünk még a hétköznapi teendőkről, a küldetésükről, az egyensúlyról a családi életben, illetve kitöltenek majd egy kérdőívet, hogy miről szeretnének még témázni a foglalkozások alatt. Ha szükséges, további találkozókat is szervezünk. Dixit és macis érzelmi kártyákat használunk a találkozókon, mert az a tapasztalatom, hogy ezek megkönnyítik az érzelmi megnyílást az embereknél. Egy kártya olyan folyamatokat tud beindítani az egyéneknél, amelyek újabb ajtókat nyitnak meg az elméjükben, és így olyan dolgokat tárnak fel, amiről eddig talán nem is tudtak. Ezek a szülők nap mint nap akadályokba ütköznek, gondolok itt a társadalmi, közösségbeli kihívásokra, de ugyanúgy az oktatás terén is vannak problémáik – fogalmazott Ács Gabriella.

A sajátos nevelési igény (SNI) egy gyűjtőfogalom, amely többletjogokat szavatol a különleges bánásmódot igénylő gyermekeknek, tanulóknak. Ebbe beletartoznak a mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékossággal élő vagy halmozottan sérült gyermekek. 

– Harminc éve dolgozok gyógypedagógusként, a gyerekeken segítettem, és láttam, hogy az édesanyáknak szükségük van külön támogatásra a mindennapokban. Nagy teher zúdul rájuk, gondoljunk csak bele: dolgoznak, ott a háztartás, a gyerekekkel is foglalkozni kell, és ha ott van még egy gyermek, aki külön figyelmet igényel, többet, mint a többi, ha nincs támogatásuk, besokallhatnak. A sajátos nevelési igényű gyermekek és szüleik nehezebben tudnak beilleszkedni a társadalomba, sőt, néhol a család is nehezen fogadja be őket. Ebben segítjük a szülőket, felvilágosítást kapnak arról, hogy ezt nem kell szégyellni, nem kell elzárkózni a külvilág elől, igenis vállalni kell, és úgy kell élni a mindennapokat, hogy a gyermek is és a szülők is teljes életet élhessen. Aminek nagyon örülök, hogy a családok az utóbbi időben egyre inkább nyitnak a külvilág felé, és a közösség is mindinkább elfogadja őket, együtt érzően és támogatóan. Tudniuk kell, hogy van kire támaszkodni, hiszen már Vajdaság-szerte vannak mentálhigiénés segítők, bátran fordulhatnak hozzájuk. Azt tapasztalom, hogy egyre többen keresnek fel minket, ennek nagyon örülök – mondta a foglalkozásvezető. 

Vajdaságban jelenleg több helyen is zajlik ilyen program, amit a mentálhigiénés képzésen végzők szerveznek. Ács Gabriella kiemelte, hogy a tanfolyam az idén ismét nyitott lesz az érdeklődők számára, és csak buzdítani tudja azokat, akik szeretnek emberekkel foglalkozni, hogy jelentkezzenek, hiszen szükség van az ilyen segítőkre. 

Nyitókép: A foglalkozások alatt a szülők megosztják egymással tapasztalataikat (Fotó: Kancsár Izabella)