2024. április 27., szombat
TORDA

Szabadkőművesség, és ami a Bibliából kimaradt

Csütörtökön este a tordai kultúrotthonban mgr. Hallai Zoltán nyugalmazott történelem szakos tanár tartott előadást Szabadkőművesség, és ami a Bibliából kimaradt címmel. Mint ahogyan azt az előadótól megtudtuk, nyugdíjasként sokkal több ideje jut a kutatásra, ezáltal pedig a tanulásra is. Kiderült az is, hogy az előadásába mindig igyekszik a legfrissebb tudományos kutatási eredményeket beilleszteni. 

– Azért választottam ezt a témát, hogy megértsük a XXI. század helyzetét, a mindennapi dolgainkat, ami körülvesz bennünket, a tágabb környezetünket, a pátriánkat, a hazánkat és az egész világot. Az előadás tényeken alapul, ami azt jelenti, hogy olyan megtörtént dolgokon alapszik, amit nem lehet megmásítani – hangsúlyozta az előadó.

Az előadás során kiderült, hogy a szabadkőművességre az idők folyamán sokféle elnevezést használnak. Idegen szóval illuminátusoknak, fényeskedőknek is nevezik őket.

– A 17. század folyamán Angliában és Skóciában jelentek meg az első gazdag iparosok, kereskedők, bankárok, bányatulajdonosok, akik elhatározták, hogy létrehoznak egy szövetséget, egy szervezetet, mely a középkori céhekhez hasonlított, ami az iparosok, kereskedők védegylete volt. Ennek a szervezetnek a jelentősége az érdekvédelemben keresendő, tehát meghatározták, hogy hány kovács, hány asztalos, illetve más iparos lehet egy-egy faluban, és meghatározták az értékesítendő anyag minőségét, tehát védték saját magukat. Ennek a mintájára hozták létre a szabadkőművesek a saját szerveződésüket, ami kezdetben csak Angliában és Skóciában, később pedig a világ minden pontján elterjedt – fejtette ki mgr. Hallai Zoltán.

Nyitókép: Mgr. Hallai Zoltán a szabadkőművességről beszélt a tordai hallgatóságnak (Fotó: Vidács Hajnalka)