2024. december 7., szombat
MAGYARITTABÉ

Lezárult a Téli Találkozók

A bánáti Magyarittabén, a felújított Művelődési Otthonban, szombaton megtartották a 39. Téli Találkozók záró rendezvényét, amely keretében az elmúlt két hónapban számos művelődési esemény volt. A Falunap mellett a Téli Találkozók Magyarittabé legfontosabb eseménye.

A Téli Találkozókat 1976-ban indítottak útjára, a falu szülöttének, Deák Ferenc írónak az ötlete nyomán. A cél pedig az volt, hogy a téli estékre szórakozást nyújtsanak a falusi embereknek. Csak a délszláv háborúk ideje alatt nem tartották meg, 2017-ben pedig a Művelődési Ház felújítása miatt volt kényszerszünet.

– Ez az egyetlen rendezvénysorozat, ami még mindig összetartja a falunk kis közösségét. Amikor megkezdték a Téli Találkozókat, falunknak 1800 lakosa volt. Most hivatalosan ugyan még ezer lakosa van a falunak, de sajnos már hatszázan sem vagyunk. Mindamellett arra törekszünk, hogy megtartsuk. Tudjuk, hogy mind kevesebben leszünk, de mindaddig, míg mi vagyunk, lesz Téli Találkozók – nyilatkozta Kerekes József tanácselnök.

Kis Béla évekig részt vett a rendezvény szervezésében. Mint mondja, az ittabéiek mindig várják a Téli Találkozókat, és megfogyva is ragaszkodnak ahhoz, hogy fennmaradjon Bánát leghosszabb múltú művelődési rendezvénysorozata. A falusi embernek is szüksége van egy kis kikapcsolódásra, szórakozásra. Arra pedig olyan kis falvakban, mint amilyen Magyarittabé is, már nincsen sok lehetőség.

A magyar kormány és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával nemrég felújították az ittabéi Művelődési Otthont, amit most igyekeznek kellőképpen ki is használni. E célból nemrég két új egyesületet is alapítottak. Az egyik a fiatalokkal, a másik a környezetvédelemmel foglalkozik.

– Összefogtunk néhányan, fiatalok, falubeliek, hogy a parkot egy kicsit szebbé tegyük. Mikor az megtörtént, akkor megbeszéltük, hogy alakítunk egy egyesületet. Így született meg a Magyarittabé Jövőjéért egyesület. Ősszel alakultunk meg. Az egyesületben jelenleg tízen vagyunk, de másokat is szeretettel várunk, hogy csatlakozzanak. Minél többen vagyunk, annál jobb. Szeretnénk, hogy szép legyen a falunk, mindenki megdicsérje, örömmel jöjjenek hozzánk – hallottuk Zima Kolozsvári Valikától, az egyesület elnökétől.

A záróműsorban hagyományosan a Búzavirág Hagyományápoló Egyesület tagjai és a helybeli diákok léptek fel. Az idei műsor vendége Kónya-Kovács Otília, Mesefa-díjas mesemondó volt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás