2024. május 17., péntek

Ezer Luca-pogácsa, jellemmel

A Magyarcsernyei Gasztronómiai és Hagyományápoló Csoport az idén is betüzelt a kemencébe

Hétfőn este és kedden kora reggel a Magyarcsernyei Gasztronómiai és Hagyományápoló Csoport aktiválta szabadtéri kemencéjét, amelyben hagyományos Luca-pogácsát sütöttek.

Luca-pogácsát nem először sütött az egyesület, szép hagyománya van ennek Magyarcsernyén. Mint ahogyan azt Szilágyi Sándortól, az egyesület elnökétől megtudtuk, kilencedik, illetve tizedik alkalommal fogtak össze az egyesület tagjai, hogy megörvendeztessék a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjait, az óvodásokat és a dolgozókat, kétszáznyolcvan pogácsát készítettek.

– Ajándék ez tőlünk az iskolának, hogy a gyermekek ne feledkezzenek meg erről a szokásról, és aki esetleg nem találkozott még a Luca-pogácsával, az megismerje a köré épülő hagyománykört. Mert sajnos ez is megtörténik. Ilyenkor eladásra is készítünk pogácsát, jelképes áron, az egyesületünk ebből tartja fenn magát. A két nap alatt több mint ezer finomságot sütöttünk ki a kemencében – mesélte az elnök, majd hozzátette, hogy a helybeliek nagyon szeretik, ugyanis a kemencében sütött kalácsoknak mindig másmilyen az ízvilága, mint az otthon sütötteknek – sokkal „karakteresebbek” ízek.

Amíg a férfiak kint befűtötték a kemencét, addig az asszonyok bent a konyhában szorgoskodtak, gyúrták, nyújtották, szaggatták a pogácsákat.

Kelnek a hagyományos Luca-pogácsák (Vidács Hajnalka felvétele)

Kelnek a hagyományos Luca-pogácsák (Vidács Hajnalka felvétele)

Dégi Teréz mesélt arról, hogy hogyan is készül az egyesületnél a Luca-pogácsa.

– Egyszerű kelt tésztával dolgozunk, amelyet kelés után kinyújtunk. Tejet, tojást, zsiradékot, élesztőt, szitált lisztet használunk hozzá. A kinyújtott tésztát megkenjünk darált, ízesített tepertővel, majd többször meghajtogatjuk, mert így lesz szép, magas és réteges a kisült pogácsa. Utána kiszaggatjuk, megkenjük, megszórjuk magvakkal és kelesztjük, majd a férfiak kint a kemencében megsütik. A helybeliek így szeretik, és a hagyományos receptek is így írják le a munkafolyamatot. Az sem jó, ha nem kel meg szépen, és az sem jó, ha nincs elég tepertő benne – mesélte Dégi Teréz.

Az idei sütögetés attól vált különlegessé, hogy a helybeli óvodások uzsonna után, óvónőik kíséretében megnézték, hogyan készülnek ezek a Luca-napi különlegességek.

Nyitókép: Az asszonyok szaggatják a tésztát (Vidács Hajnalka felvétele)