2024. május 1., szerda

A húszdináros ár biztosítaná a pozitív nullát

Javában folyik az árpa aratása Tóthfalu környékén is

A magyarkanizsai község tizenhárom településének szinte mindegyike érintett a mezőgazdaságban.

A Robi Trans udvarába érkezik a környékből az árpa (Jenei Klementina felvétele)

A Robi Trans udvarába érkezik a környékből az árpa (Jenei Klementina felvétele)

A gazdák fel is kapnák a fejüket, ha azt írnám, hogy abból élnek meg, mert mint mondják, nem panasz, hanem a való igazság, hogy annyit nem kapnak a terményért, hogy pozitív nullán legyenek. És ez így megy hosszú évek óta. Jelenleg az árpa aratása zajlik, de napokon belül a kenyérgabonát is elkezdik vágni. Amilyen gyorsan aratják, olyan gyorsan át is adják a felvásárlóhelyeken. A tóthfalusi határban kombájn kombájnt ér, hatvan euróért aratják a gabona holdját azoknak, akiknek nincs saját gépük.

Tóthfalu központjában Zsoldos Róbert vállalkozásának, a Robi Transnak a telephelyén sok környékbeli értékesíti a learatott gabonáját, amit nincs hol tárolnia, és ami továbbutazik.

– Egy hete kezdtük el az árpa átvételét, de sajnos az eső közbeszólt, megálljt parancsolt az aratásnak. Két napja ismét teljes kapacitással dolgozunk, reggeltől estig, amíg csak jönnek az emberek átadni a terményüket. A terméshozamok változóak, húsztól negyven mázsáig alakul holdanként a termésátlag. Úgy látjuk, hogy az átlaghozam harminc mázsa körül van, ami szolid, elfogadható mennyiség. Az árral azonban nem lehet dicsekedni. Mi egyelőre tizenöt dinárt fizetünk kilójáért, de nem tudni, hogy ez végleges ár-e, bár úgy tűnik, igen. A kifizetés körülbelül három naptól egy hétig tart, ennyit kell csupán várni a pénzre – mondta Zsoldos Róbert, akitől megtudtuk, hogy vannak, akik már a búza aratását is megkezdték.

Az árpa átlaghozama harminc mázsa holdanként (Jenei Klementina felvétele)

Az árpa átlaghozama harminc mázsa holdanként (Jenei Klementina felvétele)

– A búza esetében úgy látjuk, hogy a hozamok nem kecsegtetnek túl sok jóval. Az ár tekintetében csak ígéretekről beszélhetünk, ami 17–18 dinár, viszont a termelők szeretnék, hogy 22 dinár legyen. Hallomásból tudjuk csak, hogy a legjobb esetben talán 20 dináros árban lehetne kiegyezni, de a hozamok siralmasak lesznek, látjuk, mivel későn jött a sok eső, és ez a minőségre is rányomja a bélyegét. A mi kapacitásunk ötszáz tonna, ami a község, sőt Bogaras, Tornyos gabonáiból is be tud fogadni, ahonnan jönnek is a termelők. Aztán tőlünk Albánia és Bosznia felé veszi az irányt a jó délvidéki gabona! – magyarázta Zsoldos Róbert, a Robi Trans tulajdonosa.

A Tóthfalu és Oromhegyes közötti határban most aztán tarkállik a síkság, ahol az egyébként nem túl járatos dűlőutakon is nagy a forgalom. Kombájnok, traktorok pótkocsival és bálázóval színesítik a tájat.

Az oromhegyesi Nagy Csaba is éppen az árpát arató kombájnt tartja szemmel a háromholdas területen.

– A termést majd a mázsa mondja meg, de már most lehet látni, hogy kitűnőre nem számíthatunk. Esőhiány volt ősszel, rosszul keltek ki a gabonák, aztán tavasszal ugyanezzel a problémával küszködtünk, és ez okozta a fejfájásunkat meg a bosszúságunkat, most meg a termést a betegségek tették tönkre, a felvásárlási árról nem is beszélve! Mi 14 dinár 80 paráért adjuk oda – mondta az oromhegyesi termelő.

A gabonát muszáj learatni, talpon nem maradhat, de a gazdáknak muszáj talpon maradniuk, kérdés viszont, hogy ilyen árak mellett ez hogyan sikerül.