2025. július 12., szombat

A szakszerű válságkezelésért

A Városok és Községek Állandó Konferenciája Magyarkanizsán

Magyarkanizsa község a közegészségügyi kockázatokra való felkészülési és válaszadási tervek kidolgozásán munkálkodik a válsághelyzetek és rendkívüli állapotok esetére, az Egészségügyi Világszervezet, a Városok és Községek Állandó Konferenciája, valamint a Milan Jovanović Batut Közegészségügyi Intézet támogatásával. A program az Egészségügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium projektjének része, amelyet az Európai Unió finanszíroz. Ugyanezen folyamatban vesz részt kilenc város és község az Észak-bácskai, a Nyugat-bácskai és az Észak-bánáti körzetből. A tervek elkészítéséhez nyújtandó további szakmai támogatás céljából a Városok és Községek Állandó Konferenciája csütörtökön műhelymunkát szervezett Magyarkanizsán a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban. Az előadó Jasmina Tanasić, a társadalmi fejlesztési programok igazgatója (SKGO) volt.

Jenei Ervin, a Magyarkanizsai Községi Közigazgatási Hivatal munkatársa bővebb tájékoztatást is adott arról, hogy Magyarkanizsa hogyan kapcsolódik be ebbe a munkába.

– A műhelymunka egy regionális találkozó a projekt megvalósításának a folyamatában. A célja, hogy egy közegészségügyi válságkezelési forgatókönyv készüljön, amely bizonyos vészhelyzetekben és katasztrófaállapotokban kezeli a közegészségügyi kockázatokból adódó esetleges problémákat. Ez egy országos projektum, amely szimultán módon valósul meg a kiválasztott városokban és önkormányzatokban – magyarázta Jenei Ervin.

– A résztvevők Szabadkáról, Zomborból, Adáról, Törökkanizsáról, Csókáról érkeztek, és bízunk benne, hogy a szakmai támogatás segítségével közösen ki tudjuk alakítani azokat a terveket, amelyek lokálisak lesznek, tehát minden egyes önkormányzat saját magára vonatkozó specifikus terveket tud összeállítani, így Magyarkanizsa is. Minden egyes községnek és városnak lehetősége volt arra, hogy kiválasszon három olyan közegészségügyi kockázatot, amelyre vonatkozóan elkészíti a tervet. Mi úgy gondoltuk, hogy mindenképp kellene választani egy fertőző betegséget, például a Covidot, okulva abból, hogy milyen következménye volt ennek a járványnak, és milyen sok területen kellett nagyon gyorsan improvizatív módon megoldani problémákat. A másik esetlegesen felmerülő probléma lehet a kültéri tüzek, a harmadik pedig a meleghullámok, a folyamatos szárazságból és hőségből adódó egészségügyi problémákra való felkészülés – magyarázta Jenei Ervin, majd hozzátette, hogy Magyarkanizsán áprilisban el is kezdték a tervezést, és várhatóan novemberben már használható dokumentumaik lesznek. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel