2025. május 8., csütörtök

Kajakosok a környezetvédelemért

A Green Kayak Clubs Erasmus+-projektje

A közelmúltban került sor arra a környezetvédelmi előadásra, amelyet a Green Kayak Clubs elnevezésű Erasmus+-projekt keretében szerveztek meg Magyarkanizsán. A helybeli Testvériség Kajakklub több külföldi partnerrel dolgozott együtt a projekt kapcsán, és egy kézikönyv is napvilágot látott. Vígi László projektasszisztens mesélt a tevékenységekről.

– A másfél éves projektünk 2025 júniusában zárul majd, és több eredménnyel is büszkélkedhetünk, amit sikerült megvalósítanunk. A Testvériség Kajakklub rendszeresen szervez vízen és a part mentén is szemétgyűjtő akciókat, már régóta, de a projekt keretében is volt két nagy szemétgyűjtő akció. Az egyik tavaly augusztusban, a Regatta előtt, valamint a projekt kanizsai programjának a megvalósulása során is. A másik nagy szemétgyűjtő akció pedig most volt, a záróesemény apropóján – fogalmazott a projektasszisztens, és így folytatta:

– 2024-ben a kajakklub részt vett egy észak-macedóniai képzésen, ahol már a mély vízbe bekerültek a projekt csapatának tagjai és képviselői, akik műhelymunkákon és képzésen vettek részt. A projekt fő szempontrendszere a sportklubok környezetvédelmi tekintetben fenntartható működése. Itt főleg olyan részletekre kell figyelni, hogy melyek azok a lépések, intézkedések, amelyeket meg tud tenni egy-egy klub, civil szervezet vagy bármilyen más szervezet is, hogy a működése során az ökológiai szempontokat figyelembe véve tevékenykedjen. Magyarkanizsa képviseli Szerbiát, a Horvát Kajakszövetség képviseli Horvátországot, a görög partner készítette a kézikönyvet, és az általuk felsorolt tippek vagy gyakorlatok már azt mutatják, hogy az Európai Unió tagjaként már máshogy beszélnek ezekről a problémákról és a megoldásokról is. Mi is igyekszünk ezen az úton járni, fejlődni. A magyarkanizsai klub messzemenően Szerbia legjobban ellátott klubjai közé tartozik. A klub a működése során már eddig is jó úton járt, az ökológiai szempontok tekintetében is. Erős és jó az eszközparkja, mert gondozzák az eszközöket, őrzik, vigyázzák, sokáig használhatóak maradnak, okosan gazdálkodnak a forrásokkal, akkor vesznek eszközt, amikor már az nagyon indokolt, és olyanok a klub a működési elvei, hogy azok figyelembe veszik a takarékosságot és a környezetbarát szemléletmódot – fejtette ki Vígi László.

 A Green Kayak Clubs program lassan a végéhez közeledik, de a magyarkanizsaiak bíznak benne, hogy lesz még alkalmuk hasonló pályázaton részt venni, amely az értékeink megőrzése mellett áll ki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A szemétszedési akció sikeresnek bizonyult (Medgyesi István felvétele)