2024. május 14., kedd

Ahol az utánpótlást nevelik

A Juhász zenekar népzenei tábora Tóthfaluban

Hétfő óta zeneszó lengi be Tóthfalut. A kollégiumban, az udvaron, a parókián, mindenhol felcsendülnek a népzenei dallamok. A Juhász zenekar már kilencedik alkalommal szervezi meg a zenetáborát, melynek egyre több a résztvevője, a kezdőktől a haladókig. Ahogyan Juhász Gábor, a tábor fő szervezője fogalmazott, részben innen nőnek ki az utánpótlást jelentő zenészek.
– Ez a kilencedik Juhász Népzenei Tábor, ahová ötven résztvevő érkezett. A vonósok három, a tamburások két szekcióban dolgoznak. Vajdaság szinte minden tájáról vannak, elsősorban gyerekek, de ifjak is. A legfiatalabbak nyolcévesek, a legidősebb résztvevőnk negyvenéves – mesélte Gábor. – Örömünkre azok, akik egykor gyerekként jelentkeztek hozzánk a táborba, most már ott tartanak, hogy muzsikálni járnak. Ez is a célja a tábornak, hogy olyan muzsikusokat neveljünk ki, akik később ezzel is foglalkoznak. Ezek a gyerekek év közben is részt vesznek valamilyen zeneoktatásban, de itt öt napon át napi nyolc órában gyakorolnak, és minden a zene körül forog. Szinte annyit muzsikálnak, mint amennyit egész évben. Sűrített kurzus a miénk, ami nagyon sokat lendít a tudásukon, és erre lehet építeni az egész éves munkát – fogalmazott a zenész. Péterrévéről, Szabadkáról, Magyarkanizsáról, Zentáról, Tornyosról, Horgosról, Újvidékről érkeztek hozzájuk tanulók. Az oktatók közül Vass Endre a haladókkal foglalkozik, Juhász Gyula a tamburásokkal és a brácsásokkal, Dvorácskó Szebasztián a bőgősökkel, brácsásokkal, Juhász Gábor a kezdőket vette szárnyai alá, Kurunczi Andor zenetanár a kezdő vonósokat tanítja, Sterbik László a középhaladókat, Bolyos Miklós pedig a tamburaoktatást vezeti. Kupuszinai, dél-alföldi, szatmári, szilágysági és széki népzenébe merülhetnek bele a gyerekek Tóthfaluban. – A kilencvenes években mi is itt tanultunk, ez a hely alkalmas arra, hogy több szekcióban dolgozzunk, délutáni kikapcsolódásra is van lehetőség a faluban, esténként pedig daltanulás, táncház és koncertek várják a résztvevőket. A gyerekek nagyon nyitottak és fogékonyak a népzenére. Komoly előrelépés történt a népzene szeretetének és művelésének tekintetében – mondta Gábor, aki külön köszönetet mondott a támogatóknak, Magyarkanizsa önkormányzatának, a Csoóri Sándor Alapnak és azoknak a magánszemélyeknek, akik lehetővé tették a tábort.
– A tábor hozadéka folyamatosan megmutatkozik. Az innen kikerülő gyerekek megállják a helyüket. Olyan zenekarok álltak itt össze, melyek most már szerves részét képezik a vajdasági magyar népzenei palettának, például a Duhaj zenekar, a Kamarás együttes is – számolt be a táborvezető, akinek magának is rengeteget adott a zene, és ez a tábor is fontos az utánpótlás miatt. – A muzsika nagy jókedvet, életerőt, életenergiát ad. Ha valakit valamilyen bánat ér, és el tud muzsikálni egy jó kis dalt, ami a szívét fölvidítja, akkor az sok mindent megold a lélekben is. Nem lenne elég egy nap, hogy elmeséljem, nekem mi mindent adott a muzsika. A népzenének egyre nagyobb a megbecsültsége, ezért arra biztatok mindenkit, hogy foglalkozzon népművészetekkel!
A tábornak péntek este hatkor a tóthfalui iskola előtt lesz a zárókoncertje, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele