2024. április 30., kedd

Bográcsokban rotyogott a lecsó

Oromon már hatodik alkalommal tartják meg a szélmalomnál lévő kis erdős területen azt a főzőversenyt, mely elsősorban egy kellemes nap eltöltéséről szól.

Fotó: Puskás Károly

Fotó: Puskás Károly

Vidékünkön egyedülálló a kezdeményezés, hiszen legközelebb Magyarországon szoktak szervezni hasonló jellegű rendezvényt. A helybeli Varázsfalatok Egyesület tagjai évről évre rendületlenül dolgoznak azon, hogy minél több embert kicsalogassanak egy jó kis gasztronómiai élményre, amellett családias hangulatban, fakanalat ragadva jusson idő a lazításra is.

A fesztiválnak nevezett vasárnapi program már túlnőtt a helybeli részvételen és látogatottságon, mert kispiaci és zentai résztvevők is érkeztek. Visszajáró vendégek a kecskesajtot előállító Borsos Irén és férje, de minden évben jelen van és díjat is bezsebel a zentai csapat. Emellett a nem régiben lezajlott Süti-főzi tábor kis kuktái is itt kamatoztatták tudásukat, és bizony dicséretre méltó lecsót főztek.

A fesztivál egyik fáradhatatlan szervezője, a Varázsfalatok oszlopos tagja, Nyilas Leonov Anita a következőket mondta a főzőverseny alkalmával:

– A Lecsófesztivál családi napként indult hat évvel ezelőtt. Szerettünk volna olyan rendezvényt falunkban, amelyen kötetlenül beszélgethetünk, élvezhetjük egymás társaságát, időt szakítunk arra, hogy együtt legyünk, egy jót beszélgessünk egy jó étel mellett. Az elmúlt években a rendezvény mind sikeresebbé vált, külön öröm és sikerélmény számunkra, hogy ebben az évben tizenhárom csapat indult a versenyen. A Lecsófesztivált a továbbiakban is minden évben meg szeretnénk rendezni, és bízunk benne, hogy azok közül, akik szeretik a régi paraszti ételeket, egyre többen eljönnek majd.

A hússal vagy anélkül főtt paradicsomos, paprikás, hagymás ételeket Pakai István zsűrielnök pontozta, aki elmondta, hogy a jó lecsó titka, hogy összhangban legyenek az ízek, az igazi az, mikor nem tartalmaz húst ez az ételfajta. Elbírálása szerint a legjobban sikerült az oromi fiatalok étele, második díjat nyert a völgyesiek húsztagú csapata, míg harmadikak az oromi asszonyok lettek. A különdíjat a Süti-főzi csapat kapta meg.

A rendezvényt Magyarkanizsa önkormányzata és az oromi helyi közösség, helyi vállalkozók, továbbá a tartományi nemzeti közösségi titkárság is támogatta.