2024. április 27., szombat

Kerékpár a rászorulóknak

Újszerű jótékonysági akció kezdődött Kishegyesen

A jótékonyság sokféle formát ölthet, de néha egészen váratlan módon mutatkozik meg. A közelmúltban egy Facebook-felhívás vonta magára figyelmet, elsősorban a kishegyesiekét. A felhívásban arra kérték az embereket, hogy a használaton kívüli, padláson kallódó kerékpárokat ajánlják fel jótékony célra. Felkerestem Dudás Istvánt – Tyulut, aki az elképzelés mögött áll. Tyulu sok évet külföldön töltött és labdarúgással foglalkozott, de egy ideje visszatért szülőfalujába. Egyaránt hobbijának tekinti a kerékpározást és a kerékpárok bütykölését, és az elképzelés is innen jött.
– Az ötlet alapvetően az, hogy a rossz bicikliket, amik Kishegyesen vagy a környéken találhatók, megjavítom és odaajándékozzuk annak, aki nem tudja megvenni. Az ötlet onnan származik, hogy egy ismerősöm felrakta a Facebookra, hogy kerékpárt keres Puskás Misinek (nehéz körülmények között élő, emblematikus kishegyesi). Nekem volt itthon egy rossz biciklim, és eszembe jutott, hogy a legtöbb ismerősömnek is van odahaza. Mi lenne, ha ezeket a rossz kerékpárokat összeszednénk, megjavítanám és odaadnánk olyanoknak, akiknek szüksége van rá.

Hogyan reagáltak az emberek a felhívásra?
– Alapvetően nagyobb a kereslet, mint amekkora a felajánlás. Eddig hat biciklit kaptam, és volt, aki anyagilag támogatott. Nagyon meglepett, hogy egy külföldön élő kishegyesi felajánlott egy összeget. Azt mondta, hogy tetszik neki az ötlet, és ő így tud segíteni. Ez nagyon jól jött, mert ebből a pénzből meg tudom venni a szükséges alkatrészeket.

Mekkora az igény a felújított bringákra?
– Eddig mintegy 20-an rám írtak, hogy szeretnének biciklit, vagy akár meg is vennék. Persze pénzért nem adok biciklit, ez nem arról szól. Amit én ingyen kapok, az ingyen is fog továbbmenni. Persze nekem is meg kell vennem az alkatrészeket, de arra jó volt a külföldön élő kishegyesi támogatása.

Hogyan választod ki, hogy ki kapjon bringát?
– Ez a legnehezebb, mert rengeteg az igénylés. Pl. legutóbb sikerült találnom egy valóban megfelelő személyt: egy nagymamát, aki egyedül neveli az unokáját. Ő kapott egy felújított kerékpárt, de cserébe adott is egy rosszat, amit nem tudtak megjavíttatni. Eddig két felújított kerékpár talált ilyen módon gazdára, az egyiket a nagymama kapta, a másik az én régi bringám volt, amit Puskás Misinek újítottam fel. Most négy kerékpár van itt, ezeken dolgozom.

Mennyi időt vesz igénybe, hogy rendbe tegyél egy bringát?
– Ez attól függ, milyen állapotban van. Az ide kerülő bicikliket darabokra szedem, megtisztítom, és ami szükséges, megjavítom. Aztán összerakom és mehet tovább annak, akinek kell. Amin most dolgozok, arra rá fog menni legalább 20 munkaóra, mert át kell festenem a vázat. De van itt egy olyan kerékpár is, amelyen csak a kereket kell kicserélni és kisebb dolgokat beállítani, ezt elvégzem 2-3 óra alatt. Igazából nem nézem, hogy mennyi idő megy rá, mert szeretem csinálni, és ha valamit szeretsz csinálni, akkor nem nézed, hogy mennyi időbe telik. Mondhatom, hogy ez a hobbim, és hála Istennek, egyelőre mindenre jut idő.

Jótékonyság mellett vállalsz kerékpárjavítást is?
– Persze, ha valakinek elromlik a bringája, az bátran elhozhatja hozzám. Akinek pedig van egy használaton kívüli kerékpárja, az ajánlja fel jótékony célra.

Nyitókép: Tyulu egy régi kerékpárt javít, amit egy rászoruló fog kapni / Lakatos János felvétele