2024. május 9., csütörtök

Az energiahatékonyságért

Óriási az érdeklődés a kishegyesi önkormányzat pályázata iránt

Kishegyes község önkormányzata az idén is kiírta energiahatékonysági pályázatát, amely iránt minden elképzelést felülmúlt az érdeklődés. 

– Kishegyes község önkormányzata tavaly először vett részt a minisztérium energiahatékonysági pályázatán. Már tavaly is sok jelentkező volt és a szerződéskötéseket követően, amikor a lakosok elkezdtek hinni ebben a lehetőségben, akkor még többen érdeklődtek a pályázat felől. Az önkormányzatban úgy gondoltuk, hogy ezt folytatni kell, mert nagy az érdeklődés iránta, és sokan igényelnék ezt a támogatást. Az év végén előirányoztuk a pályázáshoz szükséges összeget, és egész évben bíztunk benne, hogy megfelelünk a minisztérium követelményeinek, s ez így is lett. A pályázati kiírás módjáról nem tudtunk részleteket, csak arról tudtuk tájékoztatni az érdeklődőket, hogy az előző évben milyen dokumentációra volt szükség. Aki érdeklődött az év során, azokat az osztályvezetőnk feljegyezte, és amint a minisztérium „elsütötte a startpisztolyt”, feltettük a pályázatot az önkormányzat honlapjára, valamint telefonon értesítettünk minden korábbi érdeklődőt. Ennek köszönhetően már az első két napban nagyszámú pályázó át tudta adni a pályázatát – mondta el Sándor István alpolgármester, majd arról is szólt, hogy a nagyszámú érdeklődő miatt folyamatos a konzultáció a minisztériummal. Szakbizottság fogja elbírálni a beérkezett a pályázatokat, és értékelni, hogy a források elegendőek-e az összes teljesítéséhez – fogalmazott Sándor, majd hozzáfűzte, hogy amennyiben a források az első pár nap után kimerülnek, akkor a minisztérium leállítja az önkormányzat pályázati kiírását. 

Puskás Valéria, az önkormányzat építészeti osztályának osztályvezető-helyettese arról számolt be lapunknak, hogy helyzeti előnnyel indult, aki tavaly lemaradt a pályázatról.

– Az energiahatékonysági pályázat iránt ez alkalommal nagyon nagy volt az érdeklődés, két nap alatt 86-an adták át a pályázatukat. Fontos megjegyezni, hogy az emberek az idén sokkal felkészültebbek voltak, mint tavaly. Előre érdeklődtek, valamilyen szinten választottak maguknak kivitelezőt, és előkészítették az előszámlákat. Épp ezért, amikor megjelent a pályázat, akkor már csak az űrlapokat kellett kitölteniük. A pályázat első napjától kezdve rengeteg ügyféllel dolgoztunk, akik nagyon felkészülten érkeztek hozzánk. Persze, akadt olyan is, aki csak akkor kezdett érdeklődni, de ha néhány nap alatt megfelelő előszámlához tudtak jutni, akkor sikerült átadniuk a pályázatot – számolt be az osztályvezető-helyettes, majd arról is szólt, hogy ez alkalommal változott a pályázati beadványok elbírálásának módja.

– Vannak változások, ugyanis az idén nem pontozás alapján történik a támogatások odaítélése. Az átadási sorrend lesz a mérvadó, illetve hogy a dokumentáció megfelel-e a pályázat követelményeinek. Csomagokban is lehetett pályázni, vagyis több intézkedést össze lehetett vonni. Három csomag volt, az alap, a standard és a haladó. Pályázni lehetett kültéri nyílászárok cseréjére, hőszigetelésre, a tető hőszigetelésére, gázkazánok cseréjére, hagyományos kazánok cseréjére biomasszakazánokra, hőszivattyúk beépítésére, meglévő csőhálózat és fűtőtestek cseréjére és újak beépítésére, melegvíz-előállító napkollektorok beépítésére és villamos áramot előállító napkollektorok beépítésére – számolt be a Puskás, majd hozzáfűzte, hogy a kilenc intézkedés kombinációiból jöttek létre a csomagok.

Nyitókép: Lakatos János felvétele