A moholi Csobolyó Művelődési Egyesületben kétnapos kézműves-kiállítást tartottak A Szakkör program 2024–2025-ös évadának helyi zárórendezvényeként, amelyen a legsikeresebb natúrkozmetikumokat, makramédíszeket, kézzel öntött gyertyákat és mézeskalács-különlegességeket mutatták be a program résztvevői. A hétfő esti megnyitón Lajkó Szilvia, a Csobolyó ME elnökségi tagja köszöntötte az egybegyűlteket, majd Boja Patyi Sarolta moholi népi tárgyalkotó iparművész méltatta a kiállítást, valamint adta át A Szakkörön részt vevő négy csoport harminc tagjának a kézművesképzés elvégzését igazoló tanúsítványokat. A kiállításmegnyitót a Pitypaláré tamburazenekar és a Kék Ibolyák leánykórus alkalmi műsora tette ünnepélyesebbé.
A Csobolyó Művelődési Egyesület harmadik alkalommal adott otthont A Szakkör programnak, amely az anyaországi Nemzeti Művelődési Intézet jóvoltából valósul meg a magyarkanizsai Felnőttképzők Regionális Hálózata (Ferha) közreműködésével. Almádi Éva, a Csobolyó ME elnökségi tagja, A Szakkör helyi szervezője és mindenese elmondta, hogy jól sikerült a program, amelynek során a résztvevők becsületesen végigcsinálták a vállalt feladatokat.
– A Szakkör program harminc fővel zajlott négy csoportban. Volt gyertyaöntés, mézeskalács-készítés, makramé haladó csoport és natúrkozmetika. Ötfős csoportokkal írják ki a programot, de két-három csoportban túljelentkezés volt, viszont nem akartunk senkit elküldeni, ezért mindenkinek a jelentkezését elfogadtuk, így voltak hat-hét fős csoportjaink is. A foglalkozásokat novemberben kezdtük és májusban fejeztük be. A húszórás foglalkozásokon nagyon szépen dolgoztak a résztvevők a csoportvezetőknek köszönhetően, akik a foglalkozások előtt és után is rádolgoztak, hogy gördülékenyen legyen a munka. Maksó Enikő vezette a natúrkozmetika csoportot, Aranyos Éva a mézeskalácsosokat, Aranyos Andrea a makramékészítőket, valamint Maksó Gyöngyi és Ispán Krisztina irányította a gyertyaöntést. A Szakkör programnak köszönhetően egy kicsit felelevenítettük ezeket a kézműves mesterségeket, hogy értéket adjunk nekik, és felhívjuk rájuk az emberek figyelmét – hallottuk Almádi Évától, aki hozzátette, hogy A Szakkör következő évadában is szeretnének részt venni.
Lajkó Szilvia rámutatott, hogy A Szakkörben a szakmai érdem a csoportvezetőké, akik átadják a kézműves-foglalkozások titkait és fortélyait, amivel lehetőséget biztosítanak arra, hogy az alkotók kiteljesednek, és helyet adjanak a kreativitásuknak. Hangsúlyozta, hogy a program vidékfejlesztő értékkel bír, mert élő példája annak, hogyan meríthetünk a hagyományból, és építhetünk jövőt, illetve a jelenünkben hogyan fordíthatjuk mindezt a hasznunkra.
– A Csobolyó ME számára fontos, hogy helyet adhat a programnak, mert ezzel biztosítja a kulturális és társadalmi helyét is. Ezzel lehetőséget ad arra, hogy minél többen idetaláljanak az egyesületbe, hogy megtalálják önmagukat. A Szakkör-csoportok évről évre újabb alkotókat nevelnek ki, akik továbbadják a tudásukat a következő generációknak. Nagy az érdeklődés a program iránt, sokan jönnének, és már vannak előfoglalások is – nyilatkozta Lajkó Szilvia.

Nyitókép: A Szakkör idei résztvevői a kiállításon (Csincsik Zsolt felvétele)