2024. október 3., csütörtök

Négy minta díjmentes a gazdálkodóknak

Ada községben is ingyenes a talajmintavétel és a -vizsgálat a bejegyzett mezőgazdasági termelőknek

A Zentai Mezőgazdasági Szakszolgálat díjmentesen végzi a talajminta-vizsgálatokat Ada községben is, a szántókon és a gyümölcsösökben a bejegyzett gazdasággal rendelkező termelőknek. A talajanalízis olyan fontos paramétereket határoz meg, mint a savasság, a kalcium- és a humusztartalom, valamint a nátrium-, a foszfor- és a káliumtartalom. Az analízis eredményéből a termelők ajánlást kapnak a növényi kultúrák termesztésére is. A Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének Ada községi falugazdásza, Világos Valéria elmondta, hogy először nyílt lehetőségük az ingyenes talajminta-vizsgálatra az Ada községben tevékenykedő gazdáknak. Kiemelte, hogy a vizsgálatok lebonyolításában segíti az adai, a moholi és a valkaisori termelőket, akik részéről van érdeklődés a talajanalízis iránt.

– Ada község az idén első alkalommal került be abba a programba, amely alapján ingyenes talajminta-vizsgálatokat készítenek a mezőgazdasági termelőknek. Ez fontos a gazdák számára, mivel így tudhatják meg, hogy milyen összetevőkből van fölösleg a termőföldben, miből kevesebb. Ezzel a műtrágyabevitelt is tudják optimalizálni, és nem adnak ki fölöslegesen pénzt olyanért, amiből többlet van. A vizsgálatokat a Zentai Mezőgazdasági Szakszolgálat munkatársai végzik. Én is besegítek, ha kell, akkor összeszedem a földmintákat, és továbbítom a szakszolgálatnak. Majd a kivizsgálás után hozzám is befuthatnak az adatok, amiről értesítem a gazdákat, és szétosztom nekik az eredményeket – magyarázta Világos Valéria, és így folytatta:

– A talajminta-vizsgálat lebonyolítható úgy, hogy bejelentik a szakszolgálatnak, amely meghatározott időpontban kimegy a földre, és mintát vesz, illetve a gazda is összegyűjtheti a mintát. Ha öt hektárnál kisebb földterületről van szó, akkor egy mintát kell előkészíteni. Ha a földterület nagyobb öt hektárnál, akkor több mintát kell összegyűjteni. Körülbelül egy kilogramm földet kell összeszedni, amit kivizsgálnak. Felhívnám a termelők figyelmét, hogy a mintát ne egy helyről vegyék, hanem legalább három-négy helyről, a parcella egész területéről, és azt keverjék össze. A termelőnek harminc centiméter mélységből kell a földmintát venni, amit belerakhat nejlonzacskóba vagy vödörbe, amelyet nem kell lezárni. Mindenkinek négy ingyenes mintavételre van lehetősége, az a feltétel, hogy bejegyzett gazdasággal kell rendelkezni, valamint a földterületnek szerepelnie kell a leadott vetéstervben. A gyümölcsösben két mintát kell venni, mivel a gyökerek lejjebb vannak, így a felső részből, majd az alsóból is. Vannak olyan területek, ahol egyes gyümölcsfák nem maradnak meg, ezért arra is jó a vizsgálat, hogy megállapítsa, az adott területen milyen gyümölcsfajtákat érdemes telepíteni. A vizsgálat eredménye egy hét alatt megvan. Érdemes elvégezni a vizsgálatot, mert az eAgrar keretében is figyelembe veszik, hogy valaki elvégezte-e a talajminta-vizsgálatot, vagy nem – ismertette a falugazdász, és hozzátette:

– Egyébként egy talajminta-vizsgálat több mint 2000 dinárba kerül. Amennyiben a termelő behozza a földmintát a falugazdász-irodába, akkor kitöltünk egy kérelmet, és azzal juttatjuk el Zentára. A mintán fel kell tüntetni egy kis cédulán a parcella és a bejegyzett gazdaság azonosító számát is – nyilatkozta a falugazdász. A helyi termelők bővebb tájékoztatót kapnak a talajminta-vizsgálatokról Világos Valériától a falugazdász-irodában 8 és 13 óra között kedden, szerdán és pénteken Adán, illetve hétfőn és csütörtökön Moholon. 

Nyitókép: A talajminta-vizsgálat meghatározza azokat paramétereket, amelyek elősegítik a termelők tervszerű gazdálkodását (Gergely Árpád felvétele)