Nagyszerű és kreatív projektekkel mutatkoztak be az országos robotika- és műszaki ismeretek versenyen a kúlai Petőfi Brigád Általános Iskola diákjai. Mindkét csapatot Bačić Lídia tanárnő vezette és készítette fel.
A Robo-Int Invent elnevezésű versenyen Lena Vlahović hatodikos diák Okosparkoló projektjét a szakmai zsűri külön elismeréssel és harmadik díjjal jutalmazta.
− A munkámmal olyan probléma megoldására hívtam fel a figyelmet, amellyel naponta szembesülünk egy-egy nagyobb bevásárlóközpontnál. A modell tulajdonképpen segít a parkolásnál. A projekthez mindössze egy kis szervomotorra, mozgásérzékelő kapcsolóra, micro:bitre (programozható vezérlőáramkörre) és néhány kábelre van szükség. A precízen összerakott készülék azonnal megmutatja, hogy hol találunk üres parkolót – mondta Lena.
Mina Tepavčević ötödikes diáklány elektronikus lépésszámlálót készített, amely kocogás vagy séta esetén méri a megtett utat. Az alsó lábszárhoz rögzíthető készülékről a kis feltaláló elmondta, egyszerűen működik, a térd és a boka közé erősíthető, minden második lépést rögzít, ezért a végeredményt (méter, kilométer) kettővel kell szorozni.
− Tépőzáras kis műszerről van szó, két db 1,5 voltos elemmel működik, a kijelzőn pedig láthatjuk az eredményt. Úgy állítottam be, hogy a lábunkra rögzítve minden második percben zúg egy rövid ideig, és emlékeztet arra, hogy ne álljunk meg, hanem sétáljunk, kocogjunk tovább. Sokat sportolok, főleg röplabdázok, és szeretném a diáktársakat is rávenni, hogy többet mozogjanak – mondta Mina.
Jovan Bošnjak nyolcadikos tanuló műszakiból versenyzett. Elmagyarázta, hogy ebből a tantárgyból nyolc tudományágban versenyeztek a diákok, a többi között modellezésben is, amely célja valamilyen jármű kicsinyített, de működőképes másának megépítése.
− Igen sokszínű volt a verseny, a kisautóktól a kishajókon át a repülőgépmodellekig, rakétákig sok benevezés érkezett. Kedvenc hobbim a rakétakészítés, és hatodik osztálytól jelen vagyok az országos versenyen. Tudni kell, hogy a modell valójában csak az országos versenyen próbálható ki, az addigi megmérettetéseken inkább a készítési folyamaton van a hangsúly. A rakétának minimum 50 másodpercig kell repülni, de ha ettől tovább marad a levegőben, mondjuk 80 másodpercig, akkor maximális 50 pontot is kaphat a versenyző. A feladat másik része elméleti, azaz tesztet kell kitölteni, ami szintén maximum 50 pontot ér – magyarázta Jovan Bošnjak. Közben elmondta, hogy a rakétát pici motor irányítja, amely egyenáramra indul, a biztonságos landolást pedig alufóliából készített ejtőernyő szavatolja.
Lara Nikolić és Simona Temunović ötödikes diáklányok saját kezűleg készített, elemmel működő kisautóval neveztek be a versenyre.
− Mindketten először vettünk részt ezen a nagyszabású versenyen, így együtt izgultunk. A száguldó kisautó elkészítésénél nagyapám és az osztályfőnök segített, de egyedül raktam össze. A hátsó meghajtást kis elektromotor biztosítja, a tápforrást pedig elemekkel oldottam meg – mondta Lara.
Simona hozzátette, visszautazáskor sajnos mindkét autó váza megsérült, de egyébként kiválóan működnek. Szerinte kár, hogy nem értek el helyezést, de jövőre jobban felkészülnek, ugyanis nagyon erős a konkurencia.
Bačić Lídia, a műszaki ismeretek tanárnője a modellek elkészítéséhez szakmai irányítással járult hozzá. Kiemelte, a gyerekek kitartóak és szorgalmasak voltak, minden alkalommal nagy lelkesedéssel érkeztek az iskolába, hogy dolgozzanak projekteken.
− A robotika és a műszakisok versenye iskolánkban decemberben tíz diákkal indult és lassan haladtunk felfelé. Az országos robotikaversenyről, amelyet március 28-án és 29-én tartottak meg Belgrádban, egy harmadik díjjal tértünk haza. A köztársasági versenyekre iskolánkból kilenc diák jutott el, mindannyian jól szerepeltek. A műszakisok versenye pedig a múlt héten, az ünnepek előtt ért véget. Mindkét verseny nehéz volt, de megérte – mondta a tanárnő.

Nyitókép: A vetőmagszállító-jármű modelljét Janko Rac nyolcadikos diák készítette (Fotó: Paraczky László)